Artykuł sponsorowany Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy warto w nią zainwestować?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy warto w nią zainwestować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej staramy się odchodzić od działań, degradujących środowisko naturalne. W modzie są rozwiązania ekologiczne, które mogą dotyczyć różnych sfer życia. Choć obecnie szamba wciąż w naszym kraju budowane są częściej, niż przydomowe oczyszczalnie ścieków, to tendencja ta stopniowo ulega zmianie. Druga opcja bowiem zdecydowanie bardziej sprzyja naturze. Przyjrzyjmy się zatem, czym charakteryzuje się przydomowa oczyszczalnia ścieków oraz dlaczego warto w nią zainwestować. 

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? 

Podstawą działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest podział na dwa ważne etapy. Pierwszy polega na wstępnym biologiczno-mechanicznym oczyszczaniu. Dzieje się to z udziałem bakterii beztlenowych oraz grawitacyjnego oddzielania cząstek. Powstały osad opada na dno i ulega fermentacji – zanieczyszczenia rozkładane są na substancje mineralne, rozpuszczalne oraz nierozpuszczalne. Ten stopień jest bardzo zbliżony dla różnych rodzajów oczyszczalni. Kolejny etap przebiega w warunkach tlenowych i może różnić się w zależności od typu instalacji. Oczyszczone ścieki gospodarcze mogą być odprowadzane do stawu, jeziora czy też gruntu. 

Wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, jak zostało wspomniane, stosowane są rzadziej, niż szamba. Wymagają one bowiem odpowiednich warunków na działce, a także sporej inwestycji początkowej, która może odstraszać. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że koszty eksploatacji są minimalne – nawet kilkukrotnie mniejsze, niż w przypadku tradycyjnego szamba. Cena montażu zatem zwróci nam się szybko w postaci zaoszczędzonych pieniędzy na przykładowo wywożeniu ścieków. Jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku bowiem przydomowa oczyszczalnia ścieków jest instalacją niemal bezobsługową. Nie wymaga także specjalnych zabiegów konserwacyjnych oprócz dostarczania specjalnych bakterii oraz enzymów do kanalizacji. Z uwagi na fakt, że przydomowe oczyszczalnie ścieków opierają się na technologii napowietrzania ścieków oraz ich ruchu, wiążą się z brakiem jakiegokolwiek zapachu. Dodatkowym plusem jest wysoka trwałość instalacji. 

Kluczową kwestią jest jednak odpowiedni dobór przydomowej oczyszczalni ścieków – w przeciwnym razie będziemy zmagać się z dodatkowymi kosztami i nieprawidłowym funkcjonowaniem kanalizacji. Konieczny jest także poprawny montaż – warto zatem powierzyć jego przeprowadzenie specjalistom, na przykład z firmy Kaz-Bud. Fachowcy wskażą nam odpowiednie rozwiązanie i zajmą się budową instalacji w sposób sprawny, a przede wszystkim właściwy. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas