Materiał Partnera Inspekcja kanalizacji kamerami TV – Zalety takiego rozwiązania

Inspekcja kanalizacji kamerami TV – Zalety takiego rozwiązania

Inspekcji systemu kanalizacji przy użyciu kamer TV dokonuje się zazwyczaj w ramach okresowych przeglądów bądź przed oddaniem instalacji do użytku, a także celem zdiagnozowania problemu, jeśli takowy występuje. W każdym z tych przypadków zastosowanie technologii wykorzystującej kamery TV niesie ze sobą wiele zalet, spośród których najistotniejszą są spore oszczędności.

Dotycząca budowy i badań przewodów kanalizacyjnych ustawa z 2002 r. gwarantuje właścicielowi budynku możliwość zażądania, by wykonawca kanalizacji potwierdził jakość realizacji inwestycji, a także zgodność stanu faktycznego z projektem właśnie na podstawie inspekcji kamerami TV. Wszelkie ewentualne błędy konstrukcyjne, usterki i wady wykonawcze wykryte na tym etapie pozwolą domagać się przeprowadzenia naprawy na koszt firmy instalującej kanalizację.

Jeśli nie zlecimy przeglądu od razu, może się zdarzyć, niestety, że jeśli przewody zostały źle położone, wynikłe z tego problemy zaczną być odczuwalne dopiero po pewnym czasie.

 – Dzieje się tak chociażby w przypadku nieprawidłowych spadków, które są przyczyną powstawania twardych, trudnych do usunięcia osadów – mówi ekspert z pogotowia kanalizacyjnego AS-EKO

Naprawa tego typu usterki jest znacznie trudniejsza w momencie, gdy kanalizacja działa już od pewnego czasu, a nad nią znajduje się np. posadzka. Jeśli natomiast przewody staną się niedrożne już po upływie okresu gwarancji wykonawczej, poniesiemy z tego tytułu również większe koszty.

Profilaktyka lepsza niż „leczenie”

Załóżmy jednak, że w momencie oddania do użytku kanalizacja była w pełni sprawna. Z upływem lat jednak poziom tej sprawności prędzej czy później ulega obniżeniu. Okresowe przeglądy kanalizacji z użyciem kamer TV pozwalają wykryć potencjalne problemy jeszcze w fazie, w której ich usunięcie jest stosunkowo mało kosztowne lub inwazyjne. Mogą to być różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne rur, przemieszczenia, wrastające korzenie, nieszczelne złącza czy przeszkody fizyczne utrudniające prawidłową eksploatację.

Precyzyjna diagnoza

Nowoczesne kamery wykorzystywane do inspekcji kanalizacji wyposażone są w nadajniki, dzięki czemu w czasie przeglądu można precyzyjnie wskazać nie tylko przyczynę problemu, ale też dokładne miejsce jego występowania. W zależności od tych czynników możliwe jest dostosowanie optymalnej metody naprawczej do konkretnego typu usterki. Jeśli kanalizacja wymaga jedynie czyszczenia bądź przeprowadzenia naprawy bezwykopowej, bez sensu byłoby niszczyć nawierzchnię, aby zostać się do rur i na własne oczy zobaczyć, co takiego się stało. Wynalezienie technologii umożliwiającej przeprowadzanie inspekcji z użyciem kamer sprawia, że nie trzeba już „zgadywać”, na czym polega problem. Nawet jeśli zaś jest on na tyle poważny, by konieczne było zrobienie wykopu, nie trzeba wymieniać całej instalacji, lecz jedynie ten fragment, w którym występuje awaria.

Podziel się