Materiał Partnera Projektowanie wielorodzinnych budynków mieszkalnych

Projektowanie wielorodzinnych budynków mieszkalnych

Projektowanie domów jednorodzinnych jest tak skomplikowanym zadaniem, że aż trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób powstają budynki wielorodzinne, które czasami składają się przecież z kilkudziesięciu mieszkań. Jakim wyzwaniom muszą sprostać architekci, by zapewnić każdej rodzinie możliwie najwyższy komfort życia z sąsiadami po każdej stronie? Co warto wiedzieć na temat projektowania wielorodzinnych obiektów mieszkalnych?

Jakie są rodzaje wielorodzinnych budynków mieszkalnych?

Spacerując po mieście, możemy dostrzec różne rodzaje budynków wielorodzinnych – bloki, wieżowce, apartamentowce, kamienice. Specjaliści różnicują tego typu obiekty ze względu na wysokość i rodzaj komunikacji wewnętrznej. Biorąc pod uwagę to pierwsze kryterium, możemy wymienić:

  • budynki niskie mające nie więcej niż 4 kondygnacje,

  • budynki średnio wysokie mające nie więcej niż 9 kondygnacji,

  • budynki wysokie wznoszące się 25-55 metrów ponad ziemię,

  • budynki wysokościowe – przekraczające 55 metrów wysokości.

Jeśli zaś uwzględnimy komunikację wewnętrzną, możemy mówić o rozwiązaniach:

  • klatkowych,

  • korytarzowych,

  • galeriowych,

  • mieszanych.

Jak projektuje się wielorodzinne budynki mieszkalne?

Jak informuje specjalista z biura projektowego Konstrbud Projekt – obiekty wielorodzinne składają się z mieszkań o różnej powierzchni i części wspólnych. Podczas projektowania tego typu budynków obowiązują znacznie bardziej restrykcyjne przepisy i regulacje niż w przypadku projektowania domów jednorodzinnych. Architekci muszą bardziej skupić się na ochronie przeciwpożarowej oraz rozwiązaniach, które zapewnią przyszłym mieszkańcom należyty poziom bezpieczeństwa oraz komfort życia. Mowa tu chociażby o konieczności instalacji windy w budynkach, które mają więcej niż 4 kondygnacje czy budowie podziemnego parkingu. Jeśli zaś chodzi o same mieszkania, to idealnie byłoby, by każde z nich miało dostęp do dwóch ścian zewnętrznych.

Projektanci powinni też dążyć do tego, by każdy lokal był odpowiednio doświetlony. W przepisach można również znaleźć informacje na temat minimalnych wymiarów pomieszczeń oraz ich wysokości, która nie powinna być mniejsza niż 2,5 m. Obecnie duży nacisk kładzie się na to, by budynki wielorodzinne przyciągały spojrzenia ciekawą bryłą lub oryginalną elewacją. Ważne jest także zastosowanie rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych (np. zielone dachy). Warto wspomnieć, że trwająca pandemia pozwoliła na nowo zweryfikować obecne standardy budownictwa wielorodzinnego. Wymuszona izolacja uzmysłowiła nam jak bardzo potrzebujemy kontaktu z naturą i choć kawałka miejsca tylko dla siebie.

Opracowanie:

Konstrbud projekt Marcin Olszewski

Brodnica , Kwiatowa 11 lok. A

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas