Materiał Partnera Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu domu

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu domu

Złe planowanie i niedostosowane małe budżety mogą prowadzić do katastrofalnych błędów. Planując budowę nowego domu, musisz spojrzeć na projekt z wielu perspektyw. Złe wybory mogą sprawić, że dom będzie nie tylko niewygodny, ale wręcz niezdrowy. Sprawdźmy, jakich błędów unikać, aby zaaranżować w pełni przyjazną i komfortową przestrzeń życiową.

System HVAC – projekt domu

Nieprawidłowy montaż systemu może prowadzić do problemów z wilgocią i rozwojem pleśni, a w dalszej perspektywie – poważnych problemów zdrowotnych. Równie istotna jest wielkość jednostek – zbyt małe modele będą nieskuteczne i nie zapewnią prawidłowego chłodzenia / ogrzewania domu. Z kolei zbyt duże jednostki będą zużywać nieproporcjonalnie dużo energii

Niewłaściwe planowanie przestrzeni

Planowanie i precyzyjny projekt przestrzeni to kwestie kluczowe dla zachowania komfortu i funkcjonalności wnętrz. Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest miejsce do przechowywania. Zwróć uwagę na to, gdzie umieszczasz swoje szafy i w razie potrzeby zrezygnuj z garderoby. Przestrzeń do przechowywania może zabierać cenną przestrzeń życiową, dlatego lepiej zrezygnować z niepotrzebnych skrytek na rzecz pojemnej wielopoziomowej szafy wnękowej lub schowka gospodarczego.

Przeznaczenie domu – indywidualny projekt domu

Projektując dom, należy wziąć pod uwagę swój styl życia i nawyki. Dom to nierzadko projekt życia, dlatego warto pomyśleć o swoich potrzebach w dłuższej perspektywie czasowej. Myślenie długoterminowe to sposób na zwiększenie elastyczności projektu i zaaranżowanie przestrzeni, którą będzie można adaptować wraz ze zmieniającymi się okolicznościami życiowymi. Stworzenie takiego projektu wymaga doświadczenia i wyobraźni, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, np. z Biura Konsultacji Expert-Bud.

Usytuowanie pomieszczeń – projekt sypialni

Sypialnia musi być jak najdalej od hałasu i ruchu ulicznego. Główna sypialnia nie powinna znajdować się w pobliżu garażu ani nad nim, jeśli członkowie rodziny będą przychodzić i wychodzić podczas snu lub odpoczynku. Zalecane byłoby również trzymanie głównej sypialni z dala od centralnych części dziennych. Jeśli dom ma być na jednym poziomie, najlepiej byłoby, gdyby główna sypialnia znajdowała się na drugim końcu domu, najdalej od garażu.

Z kolei kuchnia powinna być umieszczona najlepiej w pobliżu garażu lub tylnego wejścia, a także w bliskości jadalni i części dziennej. W kuchni jest zwykle duży ruch przelotowy, dlatego najlepiej byłoby odwrócić ruch pieszy od ciągłego przechodzenia przez główne obszary mieszkalne.

Podziel się