Materiał Partnera Prawidłowy montaż stolarki okiennej i drzwiowej w przemyśle.

Prawidłowy montaż stolarki okiennej i drzwiowej w przemyśle.

Stolarka okienna i drzwiowa jest nieodłącznym elementem każdego budynku. Konieczność montażu pojawia się przy nowych inwestycjach, ale również w trakcie remontów, przebudów i modernizacji. Od jakości takiej usługi będzie zależało późniejsze użytkowanie i maksymalne wykorzystanie parametrów okien i drzwi. Jak zatem prawidłowo osadzić stolarkę?

Zagadnienia montażu okien możemy podzielić na dwie grupy spełnianych zadań:

  • Mocowanie mechaniczne,
  • Ochrona termiczna.

Od mocowania mechanicznego zależeć będzie poprawność działania skrzydeł. Powinny się otwierać we właściwą stronę, z pełnym zakresem otwierania. Ościeżnica powinna być wypoziomowana lub lekko skoszona w wymaganym kierunku. Przekoszenie zapewni pożądane samoczynne otwieranie lub zamykanie drzwi i okien, co często stosowane jest w budynkach przemysłowych lub użyteczności publicznej.

Montaż okien przemysłowych – liczy się technika

Samo mocowanie do ściany powinno być wykonane solidnie, z użyciem specjalnych kotew, wkrętów ościeżnicowych i blach mocujących w miejscach przewidzianych przez producenta. Praca zamków zamykających, ograniczników otwarcia i samozamykaczy musi być swobodna czyli precyzyjnie wypoziomowana. W przypadku wykonania przemysłowego, jak mówi Andrzej Kamiński z firmy P. P. H. Grabów, montaż okien i drzwi wymaga dodatkowych zabezpieczeń, takich jak chociażby spawanie do ramy, szczególnie w miejscach intensywnie użytkowanych lub narażonych na włamanie. Ościeżnicę piankuje się dopiero po zamontowaniu skrzydeł, aby rozpierająca pianka nie zniekształciła ramy okna.

Przebieg montażu okien – kluczowy dla właściwej akustyki pomieszczeń

Istotnym zadaniem stolarki otworowej jest termoizolacja. Kluczowy pod względem użytkowania pomieszczeń jest właściwy przebieg montażu okien. Nawet najlepsze pod tym względem okna i drzwi dużo stracą na swej charakterystyce wobec niepoprawnego montażu. Na co zwrócić uwagę?:

  • Osadzenie ościeżnicy, na dobrej jakości piance montażowo – izolacyjnej
  • Właściwe zabezpieczenie taśmami izolacyjnymi lica wypełnienia
  • Poprawny montaż parapetów wraz z ich podpiankowaniem.

Wadliwie wykonane opiankowanie i zabezpieczenie go taśmami izolacyjnymi wpłynie na olbrzymie straty ciepła oraz niewłaściwe izolowanie akustyczne. Progi drzwi i ościeżnice powinny ściśle przylegać do skrzydła drzwiowego. Nawet mała szczelina na styku uszczelek może powodować przewiania i wychłodzenie pomieszczenia.

Prawidłowo wykonany montaż przez wyspecjalizowaną ekipę jest nie tylko źródłem dobrej izolacyjności i funkcjonalnego działania stolarki okiennej. Wszelkie niedoróbki mogą doprowadzić poza stratą ciepła do zawilgocenia pomieszczeń, rozwoju pleśni i grzybów co z puntu widzenia wielu branż jest dyskwalifikacją do dalszego działania firmy. Fakt, iż nowoczesne techniki montażu stolarki nie są poruszane na żadnym poziomie edukacji branżowej dodatkowo przemawia za tym, by prace związane z montażem okien zlecać wyłącznie uznanym firmom, o wieloletnim doświadczeniu.

Opracowanie:

Podziel się