Materiał Partnera Poznaj cechy i zalety przepięknych schodów dywanowych

Poznaj cechy i zalety przepięknych schodów dywanowych

Schody dywanowe to szczyt wnętrzarskiej mody i modernizmu. Ich nowoczesny, a przy tym minimalistyczny charakter jest wykorzystywany w domach industrialnych, klasycznych, awangardowych czy skandynawskich. Ich nazwa wzięła się zaś od ich unikalnego wyglądu. Monolityczna drewniana konstrukcja przypomina niemalże spływającą ku dołowi „drewnianą” tkaninę, która co ważne jest samonośna.

Wyjątkowa konstrukcja schodów dywanowych

Schody dywanowe przede wszystkim zachwycają swoim wyglądem. Minimalistyczny design połączony jest jednak z solidną konstrukcją. Schody te są samonośne, więc bardzo stabilne, odporne na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to przy braku konieczności stosowania dodatkowych systemów wspornych. Schody dywanowe zakotwione są bowiem w podkładzie podłogowym jednej kondygnacji oraz w stropie kolejnej.

Jeśli chodzi zaś o formę schodów dywanowych, wyróżnić można te jedno- lub dwubiegowe, zabiegowe, z podestem, a także wachlarzowe. Mogą one posiadać metalowe lub też drewniane balustrady, ale coraz częściej tworzy się konstrukcje z balustradami szklanymi lub nawet bez balustrad.

Zachwycająca estetyka schodów dywanowych

Schody dywanowe są tak piękne, że powinno się je stosować w pomieszczeniach, w których będą one wyeksponowane. Świetnie sprawdzają się w otwartych salonach, które prowadzą na wyższe kondygnacje domu. Ten typ drewnianych schodów może być wykonany z różnych gatunków drewna. Odmian kolorystycznych i tych związanych z naturalnymi wzorami słojów jest nawet kilkadziesiąt. Najczęściej stosuje się jednak bardzo jasne drewno lub też kontrastujące ciemne. Warto, aby we wnętrzu schody dywanowe stanowiły wizytówkę i wyróżniały się na tle całej aranżacji.

Charakterystyczną cechą schodów dywanowych jest zygzak widoczny z boku biegu, a także od spodu konstrukcji. Stopnie i podstopnie mają taką samą grubość, a całość posiada monolityczny wygląd. Elementy konstrukcyjne są doskonale zamaskowane. Balustrady zaś tworzone są tak, aby stanowić zaledwie dodatkową dekorację. Pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o efekt wizualny muszą grać same schody dywanowe. Przy ich tworzeniu liczy się prostota oraz symetryczność.

Projektowanie schodów dywanowych na wymiar

Schody dywanowe ze względu na swój unikalny kształt oraz samonośność muszą być przygotowane na specjalne zamówienie. Tworzą je najczęściej profesjonalne pracownie stolarskie takie jak SCHODY TABOREK, gdzie klienci mogą liczyć na finezyjne oraz kreatywne rozwiązania. Polecanymi propozycjami są schody dywanowe mahoniowe, których elegancja a przy tym lekkość potrafi zadziwić nawet największych wnętrzarskich ekspertów. Dobrze zaprojektowane, wykonane i zamontowane konstrukcje stają się niemalże dziełem sztuki w domu, w którym się one znajdują. 

Podziel się