Artykuł sponsorowany Potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce

Potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce

Jak pokazują najnowsze badania GUS z 2019 roku, Polska wciąż nie spełnia norm dotyczących minimalnego udziału odnawialnych źródeł w miksie energetycznym, które powinny wynosić 15%. Doskonale pokazuje to, jak wiele mamy w tym obszarze do nadrobienia i jak wiele jeszcze możemy zrobić, aby poprawić ten współczynnik, zwiększając udział energii ze źródeł odnawialnych w polskiej gospodarce.

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła obejmują kilka, głównych rozwiązań. Do tej grupy należą przede wszystkim energie: słoneczna, wodna, pływów, geotermalna, a ponadto tzw. biopaliwa oraz biomasa. Główne cele jakie przyświecają jej zastosowaniu, obejmują przede wszystkim zmniejszenie emisji szkodliwych dla naszej planety gazów cieplarnianych, a także zróżnicowanie dostępnych źródeł energetycznych, przez co obniża się zależność od zmniejszających się z czasem zasobów kopalnych obecnych na Ziemi.

Udział poszczególnych źródeł odnawialnej energii w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku, w Polsce największy udział ma zużycie biopaliw stałych (71%), energii pochodzącej z wiatru (12%), a także biopaliw ciekłych (11%). Jednak w przypadku prywatnych inwestorów, ze względu na wyjściowe koszty, często korzystają oni przede wszystkim z paneli fotowoltaicznych. Ich ogólny udział wynosi 0,58%, jednak popularność ta stale wzrasta. Jeśli rozważamy taką opcję, możemy skorzystać z firm świadczących usługi zakładania solarów słonecznych, takich jak przedsiębiorstwo Zaxon Smart Energy Management z Koszalina, które dopasowuje optymalne rozwiązania do konkretnej działalności i służy profesjonalnym doradztwem w tym obszarze.

Energia słoneczna

Energia ta, choć stanowi niestabilne źródło, jest także niewyczerpalna. Możliwości jej wykorzystania zmieniają się w zależności od miejsca na mapie świata, a w Polsce może ona wynieść maksymalnie około 1,3%. Rozkład promieniowania znacząco różni się także w rocznym cyklu, bowiem aż 80% nasłonecznienia ma miejsce w ciągu 6 miesięcy w roku, od kwietnia do września. Jednak w przypadku korzystania z energii słonecznej na użytek firm czy gospodarstw domowych, tak czy inaczej rozwiązanie to będzie gwarantowało duże korzyści, przede wszystkim w perspektywie wieloletniej.  

Koszty zielonej energii

W miarę stopniowego upowszechniania się korzystania z odnawialnych źródeł, czyli tzw. zielonej energii, stopniowo zmniejszają się także koszty związane z inwestycją w te systemy. Warto rozważyć ich zastosowanie szczególnie dlatego, że ceny oferowane przez dostawców energii z roku na rok wzrastają, co staje się ogromną barierą dla rozwoju przedsiębiorstw, a także zbilansowania domowych budżetów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas