Materiał Partnera Planujesz budowę domu jednorodzinnego? Powinieneś zbadać grunt

Planujesz budowę domu jednorodzinnego? Powinieneś zbadać grunt

Pękające ściany i zapadające się fundamenty to koszmary senne każdego, kto przymierza się do budowy domu jednorodzinnego. Strachu przed fatalnymi w skutkach uszkodzeniami obiektu mieszkalnego można jednak uniknąć, zlecając wykonanie badania geotechnicznego jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Na czym polega specjalistyczna ocena gruntu i czego możemy się z niej dowiedzieć?

Po co wykonuje się badania geotechniczne?

Choć prawo budowlane nakłada na nas wiele obowiązków, których realizacją należy zająć się jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, to dopiero od kilku lat przepisy wskazują na to, jak ważna jest znajomość gruntu, na których chcemy postawić budynek. To właśnie między innymi od rodzaju działki będzie zależeć solidność konstrukcji i jej podatność na uszkodzenia. Aby nie zastanawiać się nad tym, czy grunt nadaje się do rozpoczęcia procesów budowlanych, warto zlecić badanie geotechniczne.

Ocena nośności działki obligatoryjnie musi znaleźć się w projekcie budowlanym, a najlepiej zdecydować się na nią wtedy, kiedy będziemy przekonani co do tego, w którym dokładnie miejscu chcemy posadowić obiekt budowlany. Dzięki temu geotechnik wie, skąd pobrać materiał do badania i na co zwrócić szczególną uwagę. Jest to istotne w przypadku dużych działek, gdzie kompleksowa ocena gruntu wiązałaby się z większym nakładem pracy oraz z większymi kosztami.

Jak wyglądają badania geotechniczne?

Oceny geotechnicznej dokonuje się zarówno w terenie, jak i w laboratorium. Badanie polega na wykonaniu kilku odwiertów, dzięki którym możliwe jest pobranie próbek gruntów i wód. Ekspertyza w warunkach laboratoryjnych pozwala na określenie takich parametrów, jak stopień plastyczności gruntu, a także wskaźnik jego zagęszczenia. Możliwe będzie również stwierdzenie składu chemicznego wód gruntowych.

Jak podkreśla specjalista w badaniach gruntu z Centrum Geologii Inżynierskiej, przeprowadzenie ekspertyzy geotechnicznej jest niezbędne do określenia rodzaju gruntu, wskazania gruntów nośnych, określenia wpływu wód na realizacje robót ziemnych, na przykład tych związanych z podpiwniczeniem budynku, a także do opracowania zaleceń dotyczących ostatecznego posadowienia budynku.

Ocena gruntu daje nam gwarancję bezpiecznego użytkowania wzniesionego obiektu budowlanego. Zwrócenie się do fachowców z prośbą o dokonanie profesjonalnej analizy to nie tylko nasz obowiązek, ale również zapewnienie spokoju świadomego przeprowadzenia inwestycji. Badanie geotechniczne warto zawierzyć doświadczonemu geologowi z  wykształceniem geologiczno-inżynierskim.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas