Materiał Partnera Kiedy własna studnia głębinowa to dobre rozwiązanie?

Kiedy własna studnia głębinowa to dobre rozwiązanie?

Woda jest nam niezbędna do życia na wiele sposobów. Potrzebuje jej nasze ciało, ale wykorzystujemy ją również podczas wielu codziennych prac takich jak kąpiel, gotowanie, pranie i sprzątanie. Jest też elementem systemu centralnego ogrzewania. Wygodne korzystanie z jej zasobów umożliwia sprawnie działająca instalacja wodno-kanalizacyjna. Ta może być zasilana z różnych źródeł.

Zastosowanie studni głębinowej

W większość polskich domów woda doprowadzana jest z sieci wodociągowej. Dzięki wykonaniu odpowiedniego przyłącza możemy korzystać z zasobów miejskich wodociągów i w ten sposób nie martwić się o dostęp do niej. Są jednak tereny, gdzie ze względu na rozproszoną zabudowę poprowadzenie sieci jest nieopłacalne lub tereny, na których następują częste przerwy w dostawie wody. W takim przypadku konieczna będzie budowa własnej studni głębinowej. Na jej założenie decydują się również osoby, które mają dostęp do sieci wodociągowej. Woda ze studni może bowiem być skutecznie wykorzystana na przykład do podlewania ogrodu.

Decyzja o wierceniu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i powinna być poprzedzona badaniami geologicznymi. Często jednak ten krok jest przez prywatnych inwestorów pomijany, a bez trudu znajdziemy odpowiednich specjalistów działających w naszej okolicy. Na terenie Warszawy i pobliskich miejscowości usługi w tym zakresie prowadzi Zakład Usług Geologiczno-Geotechnicznych prowadzony przez Andrzeja Kadłubowskiego. Budowa studni głębinowej bez wcześniejszej analizy geologicznej może nas narazić na straty. Jeśli zaczniemy wiercić bez wiedzy o rozmieszczeniu warstw wodonośnych, możemy trafić na miejsce, w którym zasoby są niewielkie, podczas gdy w innym punkcie działki byłyby obfite. O wiele prostszym rozwiązaniem będzie zatem wyznaczenie lokalizacji studni na podstawie danych zebranych przez geologów.

Budowa własnej studni

Prace geologiczne polegające na zebraniu próbek w terenie i poddaniu ich analizie laboratoryjnej pozwala określić rozmiary oraz położenie warstw wodonośnych w gruncie, ale to nie wszystko. Określenie jej składu oraz pH dostarczy nam informacji o jakości wody, a to będzie decydujące w kwestii tego, czy można ją wykorzystać oraz w jaki sposób. Może się bowiem okazać, że woda nie będzie zdatna do picia, ale sprawdzi się podczas podlewania ogrodu. Dzięki temu będziemy w stanie ustalić również, jakie rozwiązania w zakresie uzdatniania wody powinniśmy zastosować.

Sama budowa studni głębinowej jest dość prosta, jeśli pomaga nam w tym doświadczona firma. Po dowierceniu się do warstw wodonośnych instalowane są pompa głębinowa oraz rury doprowadzające wodę do odbiorników. Zazwyczaj jest to osobny kran, ale możemy połączyć wodę gruntową z wodociągową w specjalnym zbiorniku. Bardzo ważnym elementem są przy tym zawory umożliwiające odcięcie wody ze studni. Czynnikiem wpływającym na jej funkcjonalność są zasoby wodne – dzięki badaniom geologicznym możemy mieć pewność, że czerpiemy z miejsca, gdzie są one obfite.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas