Materiał Partnera Usługi geotechniczne – czy są potrzebne przed budową domu?

Usługi geotechniczne – czy są potrzebne przed budową domu?

Budowa domu to poważne wyzwanie dla inwestora – niezależnie od tego czy buduje swój pierwszy dom, czy któryś z kolei. Na budowę domu składa się wiele etapów – jak nietrudno się domyślić badanie geotechniczne wykonuje się na samym początku, przed rozpoczęciem prac budowlanych. Czy wykonanie pomiarów geotechnicznych przed budową jest konieczne?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że badanie geotechniczne nie jest obwarowane prawem budowlanym, co jeszcze nie oznacza, ze nie jest konieczne. Budowa domu czy jakiegokolwiek obiektu budowlanego na nieznanym gruncie może mieć poważne konsekwencje w przyszłości, jak chociażby pękanie ścian a nawet zapadnie się fundamentów.


Komu zlecić badanie geotechniczne?

Nawet jeżeli miasto dysponuje informacją o rodzaju gruntu, na którym chcemy postawić budynek i tak nie zaszkodzi zasięgnąć opinii geotechnicznej. Fachowcy dokładnie i rzetelnie sprawdzą stan ziemi, a ty zyskasz stuprocentową pewność, że na danym gruncie możesz stawiać dom.

Jak już wspomnieliśmy badanie geotechniczne nie jest wymagane przez prawo, projektant może jednak zadecydować o ich wykonaniu. Wtedy wyniki badań geotechnicznych muszą zostać zawarte w projekcie budowalnym.

Czemu warto zatrudnić geotechnika?

Badanie geotechniczne warto wykonać przed każdą budową – nawet jeżeli prawo tego nie wymaga. Docelowo budynki stawiamy na minimum kilkadziesiąt lat – powodzenie takiego projektu w dużej części zależy od gruntu.

Co wykazuje badanie geotechniczne?

Firma geotechniczna, powinna sprawdzić grunt zarówno w terenie jak i w laboratorium. Usługi terenowe obejmują różnego rodzaju wiercenia, sondowanie oraz pobór próbek gruntów do laboratorium, gdzie określa się parametry geotechniczne gruntów.

Fachowiec sprawdzi ziemię dokładnie, kopiąc głęboko pod powierzchnią. Jak tłumaczy pracownik firmy Geook, grunty mogą wykazywać słabą nośność, bądź niejednolitą strukturę. Ponadto geolog sprawdza stan wody pod ziemią oraz jest w stanie powiedzieć czy woda będzie się podnosić w ciągu najbliższych lat i o ile się podniesie.

Poza sprawdzeniem stanu gleby firma geotechniczna przygotowuje zalecenia dotyczące budowy domu, na podstawie wniosków wysuniętych na podstawie badania geotechnicznego.

Wykonanie badania gruntu to cenne wskazówka dla projektanta budowy. Nie warto rezygnować z takiej możliwości przed budową domu – prawdopodobnie więcej byśmy na tym stracili niż zyskali. Badania gruntowe należy zlecić profesjonalnej firmie geotechnicznej, dysponującej odpowiednim sprzętem oraz zatrudniającej wykfalifikowanych pracowników.

Opracowanie:

"Geook" Maciej Kurdzieko

Małdyty , Bolesława Prusa 1 lok. 3

Podziel się