Artykuł sponsorowany Piasek do piaskownicy – czym musi się wyróżniać?

Piasek do piaskownicy – czym musi się wyróżniać?

Piasek do piaskownic miejskich, tych zarządzanych przez przedszkola, czy wspólnoty mieszkaniowe, musi wyróżniać się odpowiednimi parametrami technicznymi. Powinien on być zaś zawsze wymieniany po okresie zimowym tak, aby był w 100% świeży, a także pozbawiony zanieczyszczeń. Wysokiej jakości piasek do piaskownic, gwarantują dzisiaj zaś specjalistyczne firmy handlu kruszywami, które spełniają szereg europejskich i krajowych norm, w tym atesty PZH.

Bezpieczne użytkowanie piaskownic – atest PZH!

Normy związane z bezpiecznym użytkowaniem piaskownic przez dzieci, dotyczą wielu elementów. Przede wszystkim chodzi jednak o okresową wymianę piasku, a także kontrolę czystości. Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 05.05.2009 r. GIS-BI-074-68-1/J0/09, mówią o tym, aby dokonywać tego raz w okresie wiosennym, i dwukrotnie w trakcie sezonu. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że w piasku mogą pojawić się insekty i ich larwy, zanieczyszczenia przenoszone przez wiatr i zwierzęta, a także inne zagrożenia w formie wirusów, pasożytów oraz bakterii. W całej Polsce, dochodzi wielokrotnie do przypadków wystąpienia u małych dzieci podrażnień skóry, a nawet poważnych chorób takich, jak toksoplazmoza, toksokaroza, czy giardioza. Ważne jest zatem, aby piasek do piaskownic był zabezpieczony w porze deszczowej folią, a także, aby teren był grodzony. Najistotniejsze z punkty widzenia bezpieczeństwa jest jednak uzyskanie przez materiał sypki atestu PZH. Piasek musi być pozbawiony między innymi cząstek pyłowych i iłowych, wywołujących alergie, a także musi mieć uziarnienie w granicach 0,2 do 2 milimetrów, co minimalizuje ryzyko otarć skóry, czy przerwania naskórka.

Ważne parametry piasku do piaskownic

Piasek do piaskownic powinien przede wszystkim być drobnoziarnisty, a także jasny. Jego wierzchnia powłoka powinna być bardzo sucha, wyróżniając się szybkim odparowywaniem wody deszczowej, a także przenoszeniem jej na niższe poziomu piaskownicy. Na głębokości kilkunastu centymetrów, powinien pojawiać się piasek mokry, który zapewni możliwość lepienia babek dzieciom, czy budowania zamków itp. Jak już wspomniano, jego uziarnienie, nie może być większe, niż 2 milimetry, co wyznacza norma PN-EN 1176-1 tablica 4. Sposoby transportu, zależą zaś od producenta – dzisiaj można zamówić piasek zarówno luzem, jak i też workowany. W tym celu, należy podjąć współpracę, nie ze sklepami ogrodniczymi, czy rolniczymi, ale bezpośrednio z kopalniami i ich dystrybutorami takimi, jak np. Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa S.A. Spółka zapewnia piasek oczyszczany i przesiewany, a także poddawany kilkukrotnemu płukaniu, co pozwala uzyskać jego niezwykłą cechę – nie brudzi on ubrań i jest łatwo usuwany z materiałów takich, jak np. bawełna. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas