Materiał Partnera Jaki żwir wybrać na budowę do przygotowania dobrego betonu?

Jaki żwir wybrać na budowę do przygotowania dobrego betonu?

Rodzaj kruszywa wpływa na jakość i efekt wizualny uzyskanego betonu, dlatego zwykle dostosowuje się go w zależności od miejsca, w którym będzie zastosowany. Żwir jest zatem istotnym składnikiem zaprawy, którego nie wolno pomijać. Im bardziej wartościowe kruszywo, tym mocniejszy będzie materiał, który uzyskamy. Jaką funkcję w betonie pełni żwir i jakie jego rodzaje można zamówić w profesjonalnej piaskowni?

Funkcja żwiru w betonie

Beton przygotowuje się z użyciem czterech podstawowych składników: przesianego piasku, żwiru, cementu oraz wody. Żwir jest kruszywem droższym od piachu, dlatego bardzo często używa się go małą ilość lub całkowicie pomija podczas wykonywania drobniejszych prac budowlanych na własną rękę. Kwestia oszczędności jest dość sporna, gdyż w przypadku niestosowania żwiru do betonu, konieczne jest dodanie większej ilości cementu. W przeciwnym razie, po wyschnięciu może być zbyt kruchy. Beton bez dodatku żwiru ma większą nasiąkliwość i jest zdecydowanie mniej odporny na przymrozki.

Zaprawy bez dodatku żwiru powinniśmy raczej unikać na etapie budowy, zwłaszcza w przypadku części szczególnie narażonych na wilgoć, takich jak na przykład fundamenty. Jeśli nie masz pewności co do zastosowanych proporcji, warto wymieszać nieco na próbę i pozostawić do wyschnięcia, aby sprawdzić ostateczne właściwości fizyczne.

Jakie wyróżniamy rodzaje żwiru?

Średnica ziaren żwiru jest bardzo zróżnicowana i zwykle mieści się między 2 a 63 mm. Można wydobywać go z dna rzek lub morza, w zależności od regionu, w którym znajduje się piaskownia. Żwir morski wydobywa się głównie w zachodniej części Europy, gdyż zasolenie nie sprzyja jakości betonu. Z tego powodu stosuje się go wyłącznie do różnego rodzaju podsypek lub jako element dekoracyjny w ogrodach.

Rodzaje żwiru rzecznego w Polsce:

  • Żwir frakcji 2-8 mm – powszechnie wykorzystywany przy cienkich wylewkach betonowych lub jako kruszywo ogrodowe. Charakteryzuje się wielobarwnymi, drobniutkimi ziarenkami, przez co jest szczególnie ceniony przez ogrodników oraz projektantów zieleni miejskiej.
  • Żwir frakcji 8-12 mm – doskonały w przypadku fundamentów, schodów oraz stropów.
  • Żwir frakcji 12-32 mm – ze względu na dużą średnicę poszczególnych ziaren bardzo rzadko wykorzystuje się go na budowie. Najczęściej dodawany jest jako dodatek do zaprawy, która nie musi cechować się wybitną trwałością i jakością estetyczną np. podczas wmurowywania słupków pod ogrodzenie. O wiele częściej można go spotkać jako element melioracji i dekoracji ogrodów oraz parków. Wykorzystuje się go również w ekologicznych oczyszczalniach ścieków.
Dostarczaniem wysokiej jakości kruszywa budowlanego zajmuje się firma BiTral, która nie tylko zadba o pozyskanie żwiru i piasku, ale również dowiezie go do miejsca wyznaczonego przez klienta.

Podziel się