Artykuł sponsorowany Oznaczenia geodezyjne w lesie – pracownik firmy Pawła Mokrosińskiego wyjaśnia, czym są słupki oddziałowe

Oznaczenia geodezyjne w lesie – pracownik firmy Pawła Mokrosińskiego wyjaśnia, czym są słupki oddziałowe

Jeżeli miałeś okazję oglądać las z powietrza, wiesz, że jego obszar jest podzielony na prostokąty, czyli oddziały leśne, które tworzą ostępy, leśnictwa, obręby i nadleśnictwa. Specjalista z firmy Pawła Mokrosińskiego wskazuje, że tworzenie oddziałów ułatwia zarządzanie przestrzenią i orientowaniem się w terenie, oraz usprawnia przeprowadzanie zabiegów. Sprawdźmy, w jaki sposób znakuje się strefy leśne oraz czym są linie ostępowe i oddziałowe.

Linie podziału w lesie – o czym warto wiedzieć przed wędrówką?

Właściwie naniesione linie ostępowe i oddziałowe są przydatne zarówno dla leśników, jak i turystów poruszających się po nieznanych terenach. Podział powierzchniowy opiera się na umieszczeniu słupków kamiennych lub betonowych w północno-wschodnim rogu skrzyżowania linii. W czasie wędrówki po lesie można spotkać kamienie graniczne z krzyżykiem wyznaczające granice własności gruntu.

Słupki oddziałowe ułatwiają orientację w terenie, ponieważ na mapach leśnych znajduje się numeracja oddziałów. Co istotne, dzięki nim wędrowiec może określić strony świata. Jeżeli na słupku umieszczone są numery czterech różnych oddziałów, narożnik między dwoma najniższymi numerami wskazuje północ

– wyjaśnia pracownik firmy Pawła Mokrosińskiego.

Oznaczenia geodezyjne w lesie – bezpieczna wędrówka

Jeżeli wybierzesz się z mapą leśną w teren, wyczytasz z niej wiele informacji na temat obszaru, po którym się poruszasz. Po odszukaniu skrzyżowania linii i słupka oddziałowego z numerami, możesz sprawdzić, gdzie się znajdujesz. Oczywiście, aby czuć się w pełni bezpiecznie i móc realnie korzystać z możliwości, jakie dają oznakowania leśne, osoba odpowiedzialna za ich umiejscowienie musi zadbać o wysoką jakość słupków. Firma Pawła Mokrosińskiego specjalizuje się w produkcji oznaczeń geodezyjnych, które sprawdzą się w każdych warunkach. Wykonane z trwałych materiałów i przygotowane do umieszczenia w ziemi przetrwają długie lata w niezmienionym stanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas