Materiał Partnera Jak przygotować działkę pod budowę domu?

Jak przygotować działkę pod budowę domu?

Budowa domu to inwestycja wymagająca podjęcia szeregu kroków, zanim obiekt zacznie dumnie górować nad wybranym terenem. Wymaga nie tylko trudnych zadań w postaci wyboru działki oraz ostatecznego projektu, ale przede wszystkim dopięcia wielu kwestii formalnych. Jeśli już uda nam się zrealizować te wymagania, możemy przejść do przygotowywania placu do działań budowlanych. O czym powinniśmy pamiętać?

Wytyczenie granic budynku

Żadna współczesna inwestycja nie może obejść się bez sięgnięcia po profesjonalne usługi geodezyjne. Zadaniem geodety jest optymalne ulokowanie granic budynku na konkretnym terenie, najczęściej za pomocą metody kołkowej bądź ław drutowych. Działanie to obejmuje wskazanie charakterystycznych, zewnętrznych punktów budynku, co zależy przede wszystkim od stopnia jego skomplikowania.Usunięcie warstwy roślinnej

Obszar na którym będzie wznoszona budowla, wymaga oczyszczenia z wierzchniej warstwy roślinnej, czyli tzw. humusu. Do czynności tych najczęściej wynajmuje się koparkę, która szybko i niezawodnie doprowadza do wykonania zadania. Usunięta ziemia cechuje się żyznością, dlatego też warto przewieźć ją w miejsce, gdzie będziemy mogli skorzystać z niej w przyszłości, np. do stworzenia przydomowego ogrodu.

Usunięcie drzew

Jeśli na terenie działki znajdują się przeszkadzające nam w realizacji inwestycji drzewa, będzie czekało na nas zadanie ich usunięcia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę przepisy prawa, które stanowi o tym, jakie drzewa możemy wyciąć samodzielnie, a na zlikwidowanie jakich będziemy potrzebować zgody. Bez konsekwencji prawnych możemy wycinać drzewa, jeśli ich obwód na wysokości 5 cm nie przekracza:

  • 80 cm – topola, wierzba, klon jednolistny oraz srebrzysty,
  • 65 cm – kasztanowiec, robinia akacjowa i platan klonolistny,
  • 50 cm – pozostałe gatunki.

Ogrodzenie terenu budowy

Zachowanie bezpieczeństwa na placu budowy także stanowione jest prawem. Nakazuje ono między innymi ogrodzenie terenu budowy, bądź w przypadku większych powierzchni, w sposób jasny wydzielenie obszaru realizacji. Dodatkowym elementem jest zastosowanie tablic ostrzegających o realizacji potencjalnie niebezpiecznych działań, a także uplasowanie żółtej tablicy informacyjnej, przekazującej wiadomości m.in. odnośnie danych inwestora.

Wykop pod fundamenty

Bezpośrednie działanie pod budowę domu obejmuje realizację wykopu pod jego fundament. Zadanie to należy wykonać ściśle w zgodzie z projektem budowlanym, a także z wcześniejszymi zaleceniami geologa, który na podstawie właściwości ziemi ocenił, jakie własności powinien mieć w przypadku konkretnego terenu solidny fundament. Jest to działanie niezwykle istotne, bowiem fundamenty niedopasowane do warunków wodno-gruntowych terenu, mogą wpłynąć na późniejsze zwiększenie kosztów inwestycji w celu jej wzmocnienia.

W przypadku każdego etapu budowy domu, aby mieć stuprocentową pewność najwyższej jakości wykonania inwestycji, powinniśmy korzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów, od projektanta, przez budowlańców, aż po usługi geodezyjne. W przypadku tych ostatnich, polecamy usługi geodezyjne inżyniera Błażeja Fuczka, działającego na terenie województwa małopolskiego. 

Opracowanie:

Usługi Geodezyjne Inż. Błażej Fuczek

Przeciszów , Podlesie 55

Podziel się