Artykuł sponsorowany Geodeta na placu budowy – jakie są jego zadania?

Geodeta na placu budowy – jakie są jego zadania?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga udziału specjalistów z różnych branż. Jednym z nich jest geodeta, bez którego rozpoczęcie jakichkolwiek prac budowlanych, byłoby zwyczajnie niemożliwe. Współpraca z fachowcem trwa już od momentu zakupu gruntu pod budowę, a kończy się dopiero po postawieniu budynku. Jakie są zadania geodety na placu budowy?

Zakup działki budowlanej

Zanim podpiszemy wiążącą umowę zakupu gruntu pod budowę domu, swoją decyzję dobrze jest skonsultować z geodetą. Dzięki niemu upewnimy się, co do dokładnego przebiegu granic działki. Specjalista wskaże nam także, jak korzystnie poprowadzić ogrodzenie parceli czy też, w której jej części najlepiej usytuować budynek. Geodeta zajmie się także przygotowaniem mapy do celów projektowych, na podstawie której architekt będzie mógł zaplanować budowę domu oraz przebieg wszystkich przyłączy takich jak np. sieć wodno- kanalizacyjna czy gazowa.

Wytyczenie budynku

Kiedy inwestor uzyska już wszystkie potrzebne pozwolenia, a prace budowlane mogą ruszyć na dobre, geodeta po raz kolejny pojawia się na placu budowy celem wytyczenia budynku. Przy użyciu znaków geodezyjnych, specjalista wyznacza charakterystyczne punkty i osie mającego powstać obiektu. Czynności te odbywają się przy ścisłej współpracy z kierownikiem budowy i inwestorem. Kiedy tyczenie budynku dobiegnie końca, geodeta zobowiązany jest do uzupełnienia dziennika budowy i przekazania szkiców wytyczenia osobie zarządzającej realizacją inwestycji.

Jak informuje specjalista z pracowni geodezyjnej Geodet – do zadań geodety należy także wytyczenie i pomiar przyłączy. Ważne jest bowiem, by wszelkie instalacje były dobrze zlokalizowane na terenie posesji. Konieczne jest także sporządzenie mapy powykonawczej, na której przedstawiony zostanie rzeczywisty przebieg przyłączy. Ich pomiaru należy dokonać jeszcze przed zasypaniem.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Zakończenie budowy nie oznacza końca współpracy z geodetą. Kiedy dom jednorodzinny lub inny obiekt budowlany jest już gotowy, rolą specjalisty jest dokonanie jego pomiaru powykonawczego. Tylko w ten sposób można ocenić, czy inwestycja została zrealizowana zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami geodezyjnymi i wytyczeniem budynku. Po uzupełnieniu kilku stosownych dokumentów, można uznać, że praca geodety została zakończona sukcesem.

Budowa domu wiąże się ze znacznym kosztem. Część budżetu trzeba będzie przeznaczyć na wynagrodzenie dla geodety. Specjaliści wyceniają swoją pracę według cennika, który różni się w zależności od pracowni geodezyjnej. Dużym ułatwieniem dla inwestorów jest jednak to, że wszystkie koszty związane z pomocą specjalisty, są już znane jeszcze przed podpisaniem umowy, co umożliwia wybór najlepszej oferty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas