Materiał Partnera Okna drewniane i ich zalety

Okna drewniane i ich zalety

Okna z drewna kojarzą się często z zabytkowymi budynkami i starymi kamienicami. Są ładne i eleganckie, jednak w powszechnej świadomości funkcjonują jako mniej funkcjonalne od plastikowych. W istocie zaś nie tylko walory estetyczne stanowią plus okien drewnianych – a ich wygląd może być równie nowoczesny, jak design okien z plastiku.

Okna drewniane to przede wszystkim uniwersalny design, który pasuje zarówno do nowego budownictwa, jak również do domu w z bali, z drewna i nie tylko. Okna z drewna pięknie uzupełniają aranżacje pomieszczeń w stylu retro, skandynawskim, nowoczesnym i nie tylko. Atrakcyjny wygląd i łatwa zmiana kolorystyki ram to jednak nie jedyne ich zalety.  Jak przyznaje ekspert firmy Dendro-Pinus, nie każdy potencjalny nabywca ma świadomość tego, że nowoczesne okna z drewna zapewniają równie skuteczną izolację, jak okna plastikowe.  Chronią wnętrza przed utratą ciepła, hałasem z zewnątrz, wiatrem czy włamaniem.

Trwałość okien z drewna

Odpowiednio konserwowane okna drewniane mogą zachować dobry stan przez nawet ponad 50 lat. Do najtrwalszych – i jednocześnie najatrakcyjniejszych pod względem wizualnym – należą okna z drewna z widocznym rysunkiem słojów. Na powierzchni ich ram łatwiej można dostrzec ewentualne skazy, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia trwałości.

Okna drewniane należy odnawiać co kilka lat, by zachować estetyczny wygląd ram oraz usunąć powstałe usterki. Okna plastikowe nie wymagają konserwacji, jednak ramy z czasem żółkną lub szarzeją i ich wygląd pogarsza się. Możliwość wykonywania renowacji dodatkowo wpływa zatem na trwałość okien drewnianych.

Parametry konstrukcyjne

Parametry termoizolacyjne i akustyczne okien drewnianych mogą być zbliżone do parametrów okien plastikowych. Wbrew pozorom sam materiał, z jakiego wykonano ramy, nie ma przeważającego wpływu na szczelność okien. Większe znaczenie mają zastosowane okucia oraz pakiety szybowe. 

Okna z drewna charakteryzują się dodatkowo stabilniejszą konstrukcją. Profile drewniane mają bardzo dużą sztywność, dzięki czemu są lepszym – a czasem jedynym wyborem w przypadku dużych otworów okiennych. Z profili drewnianych można produkować większe okna niż na przykład z PCV.

Dodatkowo drewniane ramy nie brudzą się tak szybko, jak ramy okienne wykonane z PCV. Są też łatwiejsze w czyszczeniu. Odpowiednio zaimpregnowane fabrycznie okna z drewna nie są łatwopalne. Ich zakup wiąże się z większym wydatkiem niż w przypadku okien plastikowych, jednak jest to inwestycja, którą z całą pewnością należy określić jako opłacalną. Okna z drewna są wyborem osób, które stawiają na najwyższą jakość.

Opracowanie:

Dendro-Pinus. Sokołowski P.

Budzyno-Bolki 5a

Podziel się