Artykuł sponsorowany Rodzaje bram garażowych. Jak wybrać najlepszą dla siebie?

Rodzaje bram garażowych. Jak wybrać najlepszą dla siebie?

Kluczem do wyboru najlepszej, zoptymalizowanej ze swoimi potrzebami bramy garażowej, jest znajomość zalet i wad poszczególnych modeli. Warto zapoznać się z nimi przynajmniej ogólnie. Dzięki temu nie pożałujemy swojej decyzji.

Bramy uchylne

Niegdyś bramy uchylne były najpopularniejszym typem bram garażowych. Dzisiaj powszechniejszym wyborem są modele segmentowe, ale bramy uchylne nadal mają swoich zwolenników.

Trudno się temu dziwić. Charakteryzują się prostą budową i są stosunkowo łatwe do zamontowania, nawet w pomieszczeniach z niskim nadprożem. Zazwyczaj wykonuje się je ze stali lub aluminium. Do ich zalet należy też cena. Takie modele są bowiem stosunkowo tanie.

Przedstawiciel firmy Vitplus, która specjalizuje się w tej branży, przyznaje, że jedynym mankamentem, jakiego można się dopatrzyć w przypadku takich modeli, jest sposób ich działania. Skrzydło unosi się i chowa pod sufitem garażu. Trzeba jednak pamiętać, że wcześniej w dużej części wysuwa się na podjazd. Bramy uchylne mogą być więc zamontowane w miejscach, które mają sporo wolnej przestrzeni przed samym garażem.  

Bramy segmentowe

Bramy garażowe tego typu są najpopularniejszym wyborem na rynku. Niwelują bowiem poważną wadę modeli uchylnych, a więc nie potrzebują dużo miejsca.

Zazwyczaj są zbudowane z kilku profili wykonanych z ocynkowanej stali z wykończeniem w postaci farby lub jakiegoś rodzaju okleiny. Wyróżniamy przy tym bramy segmentowe górne i boczne, w zależności od tego, jak się otwierają. Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest to pierwsze. Skrzydło, podobnie jak w przypadku modelu uchylnego, chowa się pod sufitem, ale jako że składa się z kilku profili poruszających się na rolkach, nie potrzebuje wysuwać się na podjazd.

Brama rolowana lub rozwierana

Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku garaży z zagospodarowaną przestrzenią pod sufitem, są bramy rolowane. Są szczelne i wygodne, ale wymagają sporo miejsca na nadproże. Trzeba bowiem zamontować pod nim kasetę z wałem, na który będą nawijały się elementy tworzące płaszcz.

Jeśli zaś chodzi o bramy rozwierane, to są one uważane za tradycyjne i mało praktyczne. Składają się ze skrzydeł otwieranych w taki sam sposób jak drzwi

Parametry, które mają znaczenie

Dobra i bezpieczna brama garażowa powinna mieć napęd. Dzięki temu my sami otworzymy ją pilotem, a ewentualnemu złodziejowi trudniej będzie ją podważyć. Dość duże znaczenie ma też trzymanie ciepła przez dany model, więc zwłaszcza w przypadku ogrzewanych garaży powinniśmy zwrócić na to uwagę. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, to dobra brama powinna być wyposażona w fotokomórkę, automatyczny układ odłączający oraz blokadę na wypadek zerwania sprężyny. To wszystko uchroni nas i naszych domowników przed ewentualnymi zagrożeniami związanymi z użytkowaniem bramy. Samo zaś urządzenie powinno mieć funkcję łagodnego zatrzymywania się, aby nie uderzało o posadzkę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas