Materiał Partnera Obróbka plastyczna metali – kucie stali

Obróbka plastyczna metali – kucie stali

Klienci poszukujący sprzętów wyposażenia domowego i ogrodowego coraz bardziej nastawieni są na jakość. Wielu z nich stara się unikać wyrobów wytwarzanych hurtowo, skłaniając się do zakupu w firmach oferujących detaliczną sprzedaż i indywidualny projekt tego typu produktów. Takim właśnie indywidualnym podejściem wyróżnia się branża metaloplastyki, która zajmuje się konstrukcją i wytwarzaniem mebli, balustrad, elementów ogrodowych czy bram.

Proces technologiczny obróbki stali

Pracownie metaloplastyki takie jak Kowalstwo Artystyczne Dawid Kazubek doskonale znają sposoby obróbki metali, w tym stali nierdzewnej, powszechnie wykorzystywanej w różnego rodzaju produktach. Proces obróbki polega na odkształcaniu materiału na zimno lub gorąco przy pomocy narzędzi ręcznych bądź specjalistycznych urządzeń. To właśnie w takim procesie wytwarzane są bramy kute na zamówienie, balustrady schodów, poręcze, lampy ozdobne, elementy kominkowe, meble ogrodowe czy meble domowe kute. Warto wiedzieć, że to właśnie metalowe wyroby wnętrzarsko-budowlane najczęściej są wykonywane w profesjonalnych pracowniach kowalstwa artystycznego. Ten rodzaj sztuki wyrobniczej wykorzystuje kucie swobodne, półswobodne oraz matrycowe – są to rodzaje procesu obróbki ze względu na swobodę płynięcia kształtowanego materiału. Jeśli chodzi o wykorzystane techniki, wyróżnia się kowalstwo ręczne – wykorzystywane np. przy detalach balustrad (takich jak ozdoby stalowe w kształcie liści i kwiatów) – a także kowalstwo na młotach, prasach, kuźniarkach i kowarkach. Podejmując współpracę z daną firmą zajmującą się kowalstwem artystycznym, warto dowiedzieć się, czy posiada ona najnowocześniejsze maszyny – to on między innymi pozwala na terminowe wywiązywanie się z powierzonych zleceń.

Precyzja w procesie obróbki metali

Metaloplastyka związana z kuciem takich produktów jak meble kute, meble ogrodowe kute, balustrady czy bramy kute, wyróżnia się koniecznością wysokiej precyzji pracy – większy nakład pracy pozwala jednak na uzyskanie produktów o dużo wyższej jakości, dłuższej trwałości oraz o znacznie efektowniejszym wyglądzie. Zapewniają to tylko najlepsze pracownie kowalstwa artystycznego. Operacjami wykonywanymi podczas obróbki – zwłaszcza tego ręcznego – są: gięcie, cięcie, skręcanie, wgłębianie, przebijanie, spęcznianie i wydłużanie. To właśnie w takich procesach powstają ozdobne słupki balustrad, które tworzą wraz z całą konstrukcją spójną całość w ramach danego stylu. Pracownie kowalstwa artystycznego bardzo często wykonują właśnie tego typu wyroby – bramy, furtki, balustrady – wedle określonego przez klienta stylu. Popularne stały się produkty rustykalne, nowoczesne, klasyczne oraz te w stylu art deco.

Podziel się