Artykuł sponsorowany Jak dbać o drewniane schody?

Jak dbać o drewniane schody?

Pomimo wzrostu popularności innych materiałów wykończeniowych takich jak metal, wciąż większość inwestorów decyduje się na wybór schodów wewnętrznych z drewna. Powodem jest m.in. ich trwałość i solidność, a także wygląd. Aby jednak drewno służyło nam jak najdłużej i nawet po wielu latach wciąż prezentowało się pięknie, musimy zadbać o jego prawidłową pielęgnację. O czym należy pamiętać i jak nie doprowadzić do przedwczesnego zniszczenia schodów?

Czego należy unikać myjąc schody z drewna?

Drewno to materiał długowieczny, o ile sami nie doprowadzimy do jego szybkiej degradacji. Jak przyznaje Marcel Domżoła zajmujący się stolarstwem i produkcją schodów drewnianych na zamówienie, materiał ten jest higroskopijny co oznacza, że jest wrażliwy na wodę. Stosowaną w nadmiarze będzie pochłaniał, co po pewnym czasie doprowadzi do wypaczeń i powstawania mikrouszkodzeń. Dlatego też we wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych schodów drewnianych należy unikać nadmiaru wody. Zamiast mopa, nawet bardzo dobrze osuszonego, lepiej więc stosować wilgotną, delikatną szmatkę z mikrofibry. Bezwzględnie należy unikać też silnie myjących środków chemicznych. Mogą one nie tylko zniszczyć lakier, ale również wniknąć w struktury słojów drewna, doprowadzając do ich zniszczenia. Co zamiast tego? Przede wszystkim należy stosować środki przeznaczone stricte do drewna, które najczęściej mają w swoim składzie zarówno substancje pomagające w czyszczeniu, jak i pielęgnujące. W przypadku mycia schodów bardzo ważna jest także systematyczność, bowiem pozostawiony na dłużej piasek i inne zabrudzenia, będą przyczyniać się do zwiększonego rysowania się.

Jak chronić schody wewnętrzne z drewna?

Po zabiegach oczyszczających warto od czasu do czasu poddać schody sesji pielęgnacji za pomocą preparatu ochronnego. Takie środki pozwalają nie tylko zabezpieczyć powłokę, ale także nadać jej połysk, wyretuszować rysy i przedłużyć jej żywotność. Aby schody były jak najszybciej gotowe do ponownego użytkowania, możemy zdecydować się na szybkoschnące preparaty, które są zdecydowanie praktyczniejsze w użyciu. Współcześnie odradza się również używania past do drewna, które mogą być szczególnie niebezpieczne jeśli w naszych domach są dzieci. Wówczas schody są przez dłuższy czas śliskie, co grozi niebezpiecznym upadkiem.

Schody z drewna mogą być wspaniałą ozdobą wnętrza, o ile będziemy prawidłowo o nie dbać. Jak widać ważna jest przede wszystkim systematyczność, ograniczona ilość wody, a także środki przeznaczone konkretnie do tego tworzywa. Jeśli zadbamy o te elementy, będziemy mogli przez wiele lat cieszyć się ich pięknem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas