Artykuł sponsorowany Proces projektowy schodów drewnianych do domów jednorodzinnych

Proces projektowy schodów drewnianych do domów jednorodzinnych

Schody drewniane w budownictwie mieszkalnym są wciąż bardziej popularne od tych stalowych, kamiennych, a także betonowych, wykładanych szkłem hartowanym, czy też panelami oraz glazurą. Warto jednak wiedzieć, że aby stworzyć wyjątkowe konstrukcje z materiału drzewnego, należy podjąć współpracę z dobrą pracownią stolarską, której praca opiera się w dużej mierze na złożonych procesach projektowych.

Wywiad z klientem

Pierwszym etapem projektowym schodów drewnianych, wraz z balustradami, poręczami, a także często z odpowiednim dostosowaniem do nowoczesnych systemów oświetleniowych, jest szeroki wywiad z klientem – indywidualnym, publicznym, czy biznesowym (np. deweloper, pracownia projektowania wnętrz). To wtedy firma stolarska przedstawia przykładowe konstrukcje, a także gwarantowane surowce. Dzisiaj można z powodzeniem stosować różne gatunki drzew, pod warunkiem, że przejdą one takie procesy obróbki termicznej, które zagwarantują wysoki poziom twardości drewna, przy niskim stopniu jego wilgotności – nawet poniżej 10%!

Jeśli chodzi o wywiad z klientem ważne jest także określenie barwy schodów, elementów wykończeniowych, elementów dekoracyjnych, a także ogólnego stylu. Inne konstrukcje pasują bowiem do minimalistycznych wnętrz industrialnych i skandynawskich, inne do pomieszczeń modernistycznych oraz klasycznych, a jeszcze odmienne do domów staropolskich, wiejskich, czy nawet awangardowych!

Wizja lokalna

Kolejnym etapem projektowym jest albo szczegółowa wizja lokalna, albo – w przypadku zleceń z dalszych regionów – analiza projektów zagospodarowania przestrzennego budynku. Pracownicy stolarni dokładnie dokonają pomiarów ścian, podłóg, sufitów, stropów, czy też całego szybu dla schodów tak, aby stworzyć nie tylko piękną konstrukcję, ale funkcjonalną oraz komfortową i bezpieczną w użytkowaniu. Jednym z najważniejszych parametrów jest kąt ułożenia stopni, który inny powinien być dobierany dla pomieszczeń użytkowanych przez osoby starsze i rodziny z dziećmi, a inny np. dla domów w pełni sprawnych osób – możliwość m.in. zastosowania stromych schodów drabinowych, optymalizujących wykorzystanie geometrii wnętrza.

Projekt wraz z wizualizacjami i rysunkami

Ostatnim etapem projektowym, jest przygotowanie pełnego opracowania technicznego, opisowego, a także kosztorysu, rysunków podglądowych, a czasem nawet wizualizacji komputerowych. Warto przy tym wiedzieć, że im bardziej złożony i precyzyjny projekt, tym większa dokładność wykonania zlecenia. Czasem jednak niektóre pracownie zatrudniają prawdziwych wizjonerów, którzy działają w bardziej tradycyjny sposób, bez długiego procesu zakładającego studium inwestycyjne. Niezależnie od metodologii wypełniania zleceń, zawsze podejmuj współpracę z firmami, które posiadają portfolio wykonanych schodów, a także które posiadają branżowe doświadczenie. Zadowoleniem setek klientów z miejscowości Jaworzyna Śląska i z okolic, wyróżnia się pracownia Stolarstwo Marka Wiśniewskiego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas