Artykuł sponsorowany Obowiązek kontroli przewodów kominowych

Obowiązek kontroli przewodów kominowych

Przeglądy kominiarskie to tak naprawdę obowiązek, którego muszą dopełnić właściciele mieszkań w bloku oraz domów  jednorodzinnych. Kontrola przewodów kominowych powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary w wysokości nawet 500 zł. Co więcej taki budynek może zostać odcięty od dostawy gazu. Dlatego chcemy dzisiaj opisać szczegółowo kwestię kontroli kominiarskiej.

Oryginalny kominiarz

Skoro omawiamy kontrolę kominiarską, to należy zacząć od osoby, która ją przeprowadza. Oryginalny kominiarz nigdy nie chodzi w ubraniu cywilnym. Zawsze ma na sobie specyficzny, czarny strój. Ale to nie wszystko. Kominiarz posiadający stosowne uprawnienia posiada również identyfikator. Widnieje na nim jego imię, nazwisko oraz numer. Na podstawie tego numeru jesteśmy w stanie sprawdzić daną osobę w rejestrze mistrzów kominiarskich Korporacji Kominiarzy Polskich Stowarzyszenia Zawodowego. Jeśli kominiarz nie należy do tego stowarzyszenia, to powinien przedstawić stosowne zaświadczenie potwierdzające zdanie egzaminu na czeladnika lub mistrza kominiarskiego. Przegląd kominiarski może wykonać zarówno czeladnik jak i mistrz. Protokół pokontrolny może jednak podpisać wyłącznie mistrz.

Obowiązek kontroli

Przeglądy kominiarskie są wykonywane na podstawie dwóch aktów prawnych. Chodzi tutaj o Ustawę – Prawo budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 roku. Zgodnie z zapisami w/w dokumentów wszyscy zarządcy nieruchomości, właściciele, zarządcy wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni mieszkaniowych są zobowiązani do utrzymywania odpowiedniego stanu technicznego przewodów kominowych w budynku. Ponadto są zobowiązani do regularnej kontroli przewodów kominowych jak również instalacji gazowych.

Przeważnie zarządy wyznaczają w ciągu roku dwa terminy, w jakich kominiarze weryfikują w poszczególnych lokalach stan wentylacji i przewodów kominowych. Koszty pracy kominiarza są w takiej sytuacji pokrywane ze środków spółdzielni lub wspólnoty. Jeżeli lokatorom nie odpowiadają terminy wyznaczone przez zarządcę, to muszą ustalić termin wizyty indywidualnie i opłacić ją we własnym zakresie. Wszystkie nieprawidłowości stwierdzone podczas przeglądu kominiarskiego muszą zostać usunięte przez właściciela budynku lub lokatora.

Odpowiedzialność finansowa

W sytuacji, jeśli lokator lub zarządca odmówi wpuszczenia do domu kominiarza, może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Kara jest nakładana przez powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ponadto uchylanie się od kontroli kominiarskiej może zakończyć się odcięciem budynku lub lokalu od dostaw gazu.

Ale to nie wszystko. Zlekceważenie obowiązku przeprowadzenia przeglądu kominiarskiego może spowodować ogromne problemy przy wypłacie odszkodowania w przypadku pożaru. Ubezpieczyciel w takiej sytuacji ma pełne prawo odmówić wypłaty kwoty odszkodowania. Oczywiście największym niebezpieczeństwem wynikającym z braku okresowych kontroli jest wadliwe działanie urządzeń gazowych, które może doprowadzić do zaczadzenia lub śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla.

Aby zadbać o bezpieczeństwo swojego domu oraz wszystkich jego mieszkańców, warto skorzystać z usług firmy Grzegorza Grabowskiego, który świadczy usługi kominiarskie na terenie Pułtuska i okolic. Wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie pozwalają na efektywną kontrolę instalacji oraz przewodów kominowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas