Artykuł sponsorowany Udrażnianie przewodów kominowych – dlaczego tą usługę powinien wykonywać kominiarz?

Udrażnianie przewodów kominowych – dlaczego tą usługę powinien wykonywać kominiarz?

Warto mieć świadomość, że stan komina ma realny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Powinniśmy być w stałym kontakcie z kominiarzem, który zajmuje się przeglądami kominowymi. Zaniedbany komin może być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia, a także majątku. Nie wolno lekceważyć takich niebezpieczeństw jak: pożar, śmiertelne zatrucie czadem, czy wybuch sadzy. Aby uniknąć podobnych nieszczęść, trzeba zadbać o regularne przeglądy kominiarskie, a także czyszczenie przewodów kominowych.

Jaki powinien być dobry kominiarz?

Przeglądami i czyszczeniem komina z sadzy i smoły zajmują się profesjonaliści, kontrolując jednocześnie stan techniczny całego systemu instalacji grzewczej i kominowej. Najważniejszym kryterium, które decyduje o tym, że mamy do czynienia z osobą będącą faktycznie kominiarzem, jest dokument poświadczający jej uprawnienia. Przykładem jest tutaj firma Usługi kominiarskie Leszka Bartosiewicza, z siedzibą w Brwinowie. Właściciel posiada tytuł mistrza kominiarskiego, co potwierdzają zdobyte certyfikaty oraz uprawnienia do przeprowadzania prac. 

Kominiarz rozpoczyna kontrolę od szeregu czynności wykonywanych na dachu. Jest to czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie ich przebiegu, drożności i szczelności za pomocą specjalistycznych narzędzi kominiarskich. Następnie specjalista ocenia stan komina ponad dachem. Kolejną czynnością jest badanie prawidłowości pracy urządzeń, które są podłączone do przewodów kominowych w pionie mieszkań.

Na czym polega udrażnianie przewodów kominowych?

Udrożnienie komina sprawia, że spaliny produkowane przez kocioł są bezproblemowo odprowadzane. Ponadto można liczyć na znaczącą poprawę wydajności spalania paliwa. Proces oczyszczania przewodów kominowych jest dość skomplikowana czynnością, na której trzeba się znać. Dlatego najlepszym wyborem będzie kontakt z kominiarzem. Aby odpowiednio udrożnić komin, należy prawidłowo przygotować do tego kocioł oraz kotłownię. Przed rozpoczęciem udrażniania kominiarz odłącza czopuch – specjalną rurę, która łączy komin z kotłem. Następnie zatyka przewód kominowy. 

Kolejnym krokiem jest wejście na dach i rozpoczęcie udrażniania. Kominiarz posiada szczotkę właściwej wielkości, którą wprowadza do przewodu kominowego. Jest ona specjalnie obciążona kulą o wadze około 3 kilogramów, aby w prostszy i szybszy sposób przedostała się do komina. Ów sprzęt jest wykonany z odpowiedniego materiału, który nie uszkodzi przewodu. Czynność oczyszczania składa się z opuszczania i podnoszenia szczotki na sznurze do czasu, gdy ruch będzie płynny – jest to znak, że w przewodzie kominowym nie ma już niepotrzebnych zatorów. Bywa, że przewód jest zagruzowany i nie ma możliwości usunięcia zatoru. Wtedy trzeba rozkuć komin. Zdarza się, że przed rozpoczęciem udrażniania, kominiarz wprowadza substancje, które rozpuszczają sadzę. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas