Materiał Partnera Przegląd kominiarski - jak wygląda i kto może go przeprowadzić?

Przegląd kominiarski - jak wygląda i kto może go przeprowadzić?

Większość osób, szczególnie mieszkających w wolnostojących domach, korzysta z systemu ogrzewania wymagającego obecność komina. W takim przypadku wymagane jest regularne przeprowadzanie przeglądów kominiarskich, dzięki którym można mieć pewność co do bezpieczeństwa komina. Przegląd kominiarski musi zostać przeprowadzony przez specjalistę. Jak powinien wyglądać przegląd kominiarski?

Przeglądy kominiarskie - jak często je wykonywać?

To, jak często powinien być wykonywany przegląd kominiarski, jest określane przez przepisy prawa. Prawo budowlane określa, że nakazuje się wykonywanie przeglądów kominiarskich raz w roku w nieruchomościach mieszkalnych. Jeśli z kolei mowa o nieruchomościach, których powierzchnia jest większa niż 2000 metrów kwadratowych, to przegląd trzeba wykonać dwa razy do roku - pierwszy raz w terminie do 31 maja i drugi raz w terminie do 31 listopada.

Warto pamiętać jednak nie tylko o wykonaniu przeglądu, ale także o konieczności odpowiednio częstego czyszczenia przewodów kominowych. Jak często trzeba to robić? W przypadku przewodów dymowych należy je czyścić cztery razy w roku, w przypadku przewodów spalinowych czyszczenie należy wykonać dwa razy w roku, a przewody wentylacyjne czyścić należy raz w roku.

Czyszczenie może zostać wykonane przez osobę świadczącą usługi kominiarskie. Podczas czyszczenia przewodów spalinowych czy wentylacyjnych oczyszcza się je z pajęczyn, ptasich gniazd i innych zanieczyszczeń organicznych, które mogą blokować przewody. W przypadku przewodów dymowych usunąć należy osadzającą się na ściankach sadzę i smołę. Do czyszczenia używane są specjalne szczotki, które spuszcza się z góry na dół. Na dole znajdować powinny się otwory rewizyjne, którymi można wydobyć zanieczyszczenia. Cały proces czyszczenia nie jest skomplikowany ani długi, na pewno warto regularnie czyścić przewody dymowe ze względu na bezpieczeństwo.

Przegląd kominiarski - co w trakcie niego zostanie sprawdzone?

Podczas przeglądu kominiarskiego sprawdza się drożność oraz szczelność przewodów kominiarskich. Ocena komina obejmuje nie tylko stan przewodów, ale także stan komina nad dachem. Konieczne jest także sprawdzenie tego, jak funkcjonują urządzenia, które są podłączone do przewodów kominowych. Tylko osoby będące kominiarzem mają prawo do wykonywania przeglądów kominiarskich i wystawiania stosownych dokumentów. Koniecznie należy poprosić kominiarza o zostawienie poświadczenia wykonania przeglądu kominiarskiego. Ten dokument może przydać się na przykład w firmie ubezpieczeniowej, jeśli doszłoby do zapłonu komina.

Podziel się