Materiał Partnera O czym należy pamiętać przy budowie domu od podstaw?

O czym należy pamiętać przy budowie domu od podstaw?

Własny dom jest marzeniem wielu osób. Zbudowanie domu od podstaw wymaga odpowiedniego planu oraz specjalistycznych umiejętności, dlatego warto budowę powierzyć doświadczonej firmie, która specjalizuje się w świadczeniu tego typu usług. Wybór solidnej ekipy budowlanej pozwoli oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych porad dotyczących budowy domu.

Wybór miejsca budowy

Pierwszą rzeczą, którą trzeba ustalić przed rozpoczęciem budowy jest wybór odpowiedniego miejsca. To od lokalizacji działki będzie często zależeć, jaki dom będziemy chcieli postawić. Jeśli zakupimy działkę oddaloną od przystanków komunikacji publicznej, prawdopodobnie dom będzie musiał posiadać garaż, a jeśli marzy nam się okazały ogród, postawimy raczej na dom o mniejszej powierzchni. Niestety nie tylko od nas zależy, jaki dom będziemy mogli postawić na danej działce. Nasze plany budowlane muszą uzyskać odpowiednią akceptację i spełniać wymogi opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeśli dla zakupionej przez nas działki nie uchwalono takiego planu, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, w której znajdą się podobne informacje.

Dom jedno – czy wielopoziomowy?

Posiadając już odpowiednią działkę, możemy skupić się na najważniejszym, czyli wyborze odpowiedniego planu zabudowy. Przy wyborze projektu domu, należy zastanowić się nad naszymi potrzebami związanymi z zamieszkaniem – czy potrzebujemy więcej przestrzeni użytkowej, chcemy posiadać jak największy ogród, a może, osoby mające zamieszkać w nowo wybudowanym domu mają problemy z chodzeniem i schody będą dużym utrudnieniem codziennego życia. Firmy budowlane zajmujące się stawianiem domów od podstaw, z pewnością pomogą wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Nigdy nie można zapomnieć, że wybudowany dom będzie służył przez wiele lat, dlatego wszystkie decyzje związane z budową należy odpowiednio przemyśleć i nie kierować się chwilowymi kaprysami czy zachciankami.

Jak przeprowadzić prace budowlane?

Dysponując odpowiednią działką oraz planem budowy, nareszcie możemy zająć się samą budową domu. Szukając firmy zajmującej się budową domów od podstaw, najlepiej wybrać przedsiębiorstwo specjalizujące się w tej branży, takie jak firma Usługi Budowlane Pawła Rzepińskiego. Solidna ekipa budowlana może pomóc już na etapie wyboru działki i projektu, co pozwoli dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie, dostosowane zarówno do naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych. Sama budowa domu wiąże się z przeprowadzeniem wielu czasochłonnych i wymagających specjalistycznych umiejętności prac. Najmując ekipę budowlaną, możemy zlecić wykonanie prac w różnym zakresie. Pierwszym etapem prac, jest postawienie budynku do stanu zerowego, czyli wykonanie prac przygotowawczych, takich jak budowa fundamentów oraz piwnic czy wyrównanie działki. Następnie dom może zostać zbudowany w stanie surowym otwartym lub zamkniętym. Stan surowy zamknięty jest etapem budowy, który może zostać pozostawiony na zimę, natomiast przy stanie otwartym, wszelkie prace należy zakończyć przed nadejściem zimnych miesięcy. 

Wykończenie oraz prace montażowe

Ostatnim etapem budowy naszego wymarzonego domu, są różnego rodzaju prace wykończeniowe oraz montażowe. Przyszedł czas na malowanie lub tapetowanie pomieszczeń, montaż urządzeń grzewczych czy instalacja gniazdek elektrycznych, a także ocieplenie elewacji zewnętrznej budynku. Każde miejsce w nowo wybudowanym domu wymaga indywidualnego podejścia, co do wykończenia. Dużo uwagi powinniśmy poświęcić wykończeniu takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. W tych pomieszczeniach często decydujemy się na różnego rodzaju płytki.  Usługi takie jak układanie glazury czy terakoty wymagają odpowiednich umiejętności, gdyż błąd podczas montowania płytek może spowodować ich odpadanie.

Zakończenie tych wszystkich etapów budowy pozwoli się nam cieszyć domem wybudowanym pod klucz, który czeka już tylko na odpowiednie umeblowanie i nowych lokatorów.

Opracowanie:

Usługi Budowlane Paweł Rzepiński

Mieszkowice , Jana Pawła II 11 lok. 6

Podziel się