Artykuł sponsorowany Na czym polega podział nieruchomości?

Na czym polega podział nieruchomości?

Podział nieruchomości to jedna z najważniejszych spraw, które znajdziemy w ofercie dotyczącej usług geodezyjnych. Wykonanie tej czynności okazuje się być niezbędne w wielu, różnych sytuacjach w tym przy postępowaniach spadkowych. Oczywiście kluczową rolę odgrywa tutaj szereg przepisów, dlatego też warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Zapraszamy.

Kiedy można dokonać podziału nieruchomości?

Podział nieruchomości to, według ogólnej definicji, usługa polegająca na wyodrębnieniu jednej bądź większej ilości działek z istniejącej już nieruchomości. W zależności od tego, jakie czynności są przy tym wykonywane, wyróżniamy tutaj między innymi podział prawny dotyczący sprzedaży części należącego do nas terenu na rzecz innej osoby.

Druga opcja stanowi z kolei podział geodezyjny, w którym dokonuje się zmian konfiguracyjnych działek w granicach jednej nieruchomości bez zmiany jej właściciela. Trzeci przypadek dotyczy natomiast sytuacji, gdy część gruntu zostaje oddzielona i zakłada się dla niego jednocześnie nową księgę wieczystą. Geodezyjne podziały nieruchomości są wykonywane między innymi przy sprawach spadkowych i rozwodowych, a także w kontekście wynajmu bądź sprzedaży kawałka należącego do nas terenu.

Jak w praktyce wygląda podział nieruchomości?

Skupiając się na kwestiach dotyczących podziału nieruchomości, warto wspomnieć, iż jest to proces wieloetapowy, którego czas trwania wynosi zwykle minimum 3 miesiące. Niezależnie od tego, w jakim celu przeprowadza się go, to kompleksowe usługi w tym zakresie oferuje nam Biuro Geodezyjno-Kartograficzne MAPGEO.

Jeśli chodzi o etapy podziału nieruchomości, to rozpoczyna się on od stworzenia wstępnego projektu oraz uzyskania dokumentacji z ODGiK. W następnej kolejności wykonuje się właściwy projekt podziału, a wraz z nim należy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego organu administracyjnego. Ostatnie czynności z tym związane dotyczą z kolei wyznaczenia nowych granic danej działki, a także uprawomocnienia się decyzji o podziale nieruchomości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas