Artykuł sponsorowany W jakich sytuacjach możemy skorzystać z pomocy geodety?

W jakich sytuacjach możemy skorzystać z pomocy geodety?

Widząc przed sobą różnego rodzaju budowle, musimy mieć na względzie to, iż nie powstałyby one bez udziału geodetów. Obecność oraz działania osób trudniących się tym zawodem są niezwykle istotne zarówno na etapie planowania inwestycji budowlanej, jak i jej przeprowadzania oraz zakończenia. Zakres prac geodety stanowi niezwykle szeroki temat, dlatego też warto poznać go od kuchni. Przedstawiamy, kim jest geodeta.

Czym charakteryzuje się zawód geodety?

Geodezja jest dziedziną nauki, która zajmuje się szeroko rozumianymi pomiarami terenowymi. Ich celem jest ustalenie dokładnego ukształtowania terenu, a także wielkości i kształtu kuli ziemskiej. Za wszystko, co z tym związane odpowiada geodeta, czyli osoba posiadająca kierunkowe wykształcenie. W tej pracy istotny element stanowią określone rodzaje urządzeń i narzędzi. Wśród nich wyróżniamy między innymi tachimetr, czyli urządzenie optyczne służące do pomiaru odległości, a także kątów pionowych i poziomych. Geodeta wykorzystuje także narzędzia takie jak łata niwelacyjna czy niwelator, które przydają się przy pomiarach dotyczących ukształtowania terenu.

Kiedy może pomóc nam geodeta?

Tak naprawdę pomoc geodety okazuje się konieczna w wielu sytuacjach. Osoby te są odpowiedzialne między innymi za tworzenie różnego rodzaju opracowań kartograficznych, które stanowią niezwykle ważną rzecz w kontekście inwestycji budowlanych. Wśród tego rodzaju map znajdziemy między innymi mapę do celów projektowych oraz mapę zasadniczą. Oprócz tego specjalista zajmuje się również tak zwaną geodezyjną obsługą inwestycji, która polega na ulokowaniu budowli w zgodzie z wytycznymi, a także na uzupełnianiu dziennika budowy w trakcie jej trwania oraz przeprowadzeniu końcowej inwentaryzacji powykonawczej. Wszystkie te zadania mogą dla nas wykonać eksperci z firmy Usługi geodezyjne Piotr Oporski.

Geodeta jest niezbędny także do wykonania różnego rodzaju operatów prawnych takich jak wznowienie znaków granicznych czy ustalenie granic danego terenu. Koniecznie należy się do niego zwrócić również w sprawie przeprowadzenia pomiarów inżynieryjnych dotyczących pionowania kominów. Wśród typowych usług geodezyjnych wymieniamy jeszcze szereg innych zadań w tym opracowywanie planów zagospodarowania działki czy wykonywanie pomiarów kontrolnych. Jak zatem widać, możemy skorzystać z tych usług naprawdę w wielu sytuacjach. Ponadto, sprawdzonego geodetę powinno cechować przede wszystkim doświadczenie oraz skrupulatność.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter