Artykuł sponsorowany Na czym polega eksploatacja obiektów wodno-kanalizacyjnych

Na czym polega eksploatacja obiektów wodno-kanalizacyjnych

Sieć wodociągowa i kanalizacyjna to z punktu widzenia bezpieczeństwa sanitarnego zdecydowanie najważniejsze elementy infrastruktury miejskiej. Warunkiem ich sprawnego działania jest odpowiednia eksploatacja obiektów wchodzących w jej skład.

Rodzaje obiektów wodno-kanalizacyjnych

Sieć wodno-kanalizacyjna skład się z wielu rodzajów obiektów, pełniących określone funkcje. Są to między innymi:

  • Oczyszczalnie i podczyszczalnie ścieków
  • Przepompownie ścieków
  • Stacje zlewne
  • Stacje uzdatniania wody
  • Rury wodociągowe i kanalizacyjne
  • Ujęcia wody

Prawidłowe działanie każdego z nich przekłada się na prawidłowe działanie całej sieci. Sprawność sieci osiąga się przez szereg prac, nazywanych eksploatacją poszczególnych obiektów.

Czym jest eksploatacja obiektów wodno-kanalizacyjnych?

Eksploatacja obiektów wodno-kanalizacyjnych to nic innego jak nadzór nad ich działaniem, obsługa urządzeń, ich konserwacja i oczyszczanie. Wszystkie te działania mają na w celu zapewnienie bezawaryjnego i ekonomicznego funkcjonowania obiektów przez jak najdłuższy okres czasu. Wszystkie wymienione prace wykonywane są przez wykwalifikowanych pracowników i technologów przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, m.in. odpowiednio wyposażonych samochodów serwisowych, samochodów ciśnieniowych do czyszczenia oraz sprzętu laboratoryjnego.

Eksploatacja obiektów przez firmy zewnętrzne

Nadzór i konserwacja obiektów wodno-kanalizacyjnych niekoniecznie musi leżeć po stronie ich właściciela. Możliwe jest zatrudnienie w tym celu firmy zewnętrznej, takiej jak Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej GEA-NOVA z Józefowa. Współpraca z taką firmą może przyjmować dwie formy:

  • Ryczałt – właściciel obiektu uiszcza na rzecz firmy zewnętrznej z góry ustalonej opłaty, w zamian za to pracownicy firmy dokonują wszelkich czynności eksploatacyjnych. Nie ma potrzeby zatrudniania własnego personelu ani zakupu sprzętu, wszelkie przychody z działania obiektów idą na konto ich właściciela
  • Dzierżawa – firma zewnętrzna płaci właścicielowi obiektu określoną kwotę za jego dzierżawę i wykonuje wszystkie prace eksploatacyjne. Dochody z działalności obiektu idą na konto firmy zewnętrznej. Ta forma współpracy stosowana jest przede wszystkim w przypadku obiektów miejskich/gminnych.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas