Artykuł sponsorowany Inspekcja TV kanalizacji

Inspekcja TV kanalizacji

Awarie kanalizacji występują ciągle w tym samym miejscu? Chcesz poznać stan ciągów kanalizacyjnych? Zdecyduj się na wykonanie kontroli telewizyjnej, przeprowadzanej za pomocą kamer. Jak wygląda inspekcja TV?

Na czym polega?

Przeprowadzenie inspekcji kanalizacji przy użyciu kamer, gwarantuje wizualną ocenę stanu wnętrza kanałów. Zajmuje się tym specjalista, który wprowadza kamerę do przewodu, a następnie – na ekranie monitora – dokonuje analizy stanu technicznego. Do wykonania monitoringu wykorzystuje się – w zależności od średnicy rur – specjalny zestaw (może być zamontowany na samochodzie inspekcyjnym) wyposażony w kamery. Dzięki temu, że posiadają one obrotową głowicę obiektywu, ich użycie pozwala na wykonanie szybkiej i dokładnej inspekcji wnętrza rur. Dodatkowe oświetlenie kanału (za pomocą lamp halogenowych lub diod LED) zapewnia prawidłowe przeprowadzenie obserwacji. Ponadto zestaw może być wyposażony w drukarkę oraz komputer, co umożliwi jednoczesne tworzenie raportu (zawierającego szczegółowe dane badanego odcinka, katalog uszkodzeń, zdjęcia, wykresy spadków, szkic przebiegu kanalizacji). Materiały można zapisać na płycie, co ułatwi przechowywanie archiwizacji inspekcji. Z kolei do kanałów o mniejszej średnicy, mających skomplikowany system budowy czy znajdujących się w trudnej lokalizacji (tam, gdzie nie dojedzie samochód ze sprzętem) wykorzystuje się przenośne kamery ręczne.

Zalety monitoringu

Wykonanie inspekcji TV kanalizacji umożliwia jej szybką naprawę. Dzięki zastosowaniu kamer można określić:

  • stan wykorzystywanej kanalizacji (możliwe błędy wykonawcze);
  • dokładny przebieg trasy ciągów;
  • pomiar spadków;
  • lokalizację przyłączy;
  • stopień zanieczyszczenia kanalizacji;
  • przyczynę niedrożności kanału (mogą to być np. korzenie);
  • miejsce uszkodzenia;
  • nieszczelność połączenia rur;
  • poprawność wykonania nowych sieci kanalizacyjnych.

Kiedy powinno się przeprowadzić inspekcję?

Inspekcję kanalizacji wykonuje się podczas odbioru kanalizacji zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Pomoże to stwierdzić czy została wykonana poprawnie i zgodnie z projektem. Dzięki temu możemy uniknąć wielu problemów związanych z jej użytkowaniem. Warto dodać, że zgodnie z prawem (ustawa „Budowa i badania przewodów kanalizacyjnych” z 2002 r.) – po zakończeniu budowy instalacji kanalizacyjnej – właściciele budynku mają prawo żądać od wykonawcy kanalizacji przeprowadzenia jej monitoringu. To rozwiązanie pozwoli na stwierdzenie występowania możliwych błędów konstrukcyjnych i wad wykonawczych. Inspekcję powinno się przeprowadzić także wtedy, gdy kanalizacja często się zatyka. Dzięki kamerom uda się zlokalizować przyczynę niedrożności i ją zlikwidować. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas