Artykuł sponsorowany Jak stworzyć staw na swojej posesji?

Jak stworzyć staw na swojej posesji?

Prywatny staw to marzenie wielu właścicieli domów z ogrodem. Nie tylko pasjonatów wędkarstwa, ale również tych, którym zależy wyłącznie na względach estetycznych. Stawy i oczka wodne doskonale wpisują się w wiejskie krajobrazy. Nie wystarczy jednak stworzenie wykopu i zalanie go wodą. Budowa stawu to o wiele bardziej skomplikowany proces. O czym należy pamiętać?

Odpowiednia lokalizacja

Odpowiednia lokalizacja stawu jest bardzo ważna. Powinien mieć odpowiednie nasłonecznienie, aby swobodnie mógł się rozwijać wodny ekosystem. Istotna jest także osłona przed wiatrem. Nie powinno się jednak kopać stawu blisko drzew (zwłaszcza liściastych), gdyż nie tylko zacieniają wodę, ale również zanieczyszczają ją liśćmi. Szczególnie w okresie jesieni, kiedy konieczne będzie ich wyławianie. Co więcej, rozwijające się korzenie mogą uszkodzić zbocza stawu lub folię.

Tworzenie wykopu

Stworzenie odpowiedniego wykopu to podstawa. Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • stosunek powierzchni do objętości powinien wynosić 500 litrów na 1 metr kwadratowy tafli wody,
  • dla płazów, roślin i ryb zimujących staw powinien mieć głębokość minimum 1,2 m,
  • łagodne zbocze stawu pozwala zwierzętom na swobodne wchodzenie i wychodzenie z wody,
  • optymalne jest stworzenie 3 różnych głębokości, z czego najgłębsza nie może przemarzać nawet przy dużych mrozach.

Po stworzeniu wykopu dno należy oczyścić ze wszystkich kamieni i patyków, które mogłyby uszkodzić folię.  Kompleksową budowę małych zbiorników wodnych oferuje między innymi firma Drobas II, która specjalizuje się w pracach hydrotechnicznych, rekultywacyjnych oraz ziemnych.

Wykończenie

Kiedy wykop zostanie już oczyszczony, pozostaje tylko jego wykończenie. Dno powinno być wyłożone wytrzymałą folią. Zanim jednak się ją ułoży, trzeba zastosować maty zabezpieczające. W przeciwnym razie folia zostanie szybko uszkodzona np. Przez korzenie roślin. Podłoże stawu można wyłożyć gliną, piaskiem lub żwirem. Do obsadzenia brzegu często stosuje się byliny lub trzcinę, które nie tylko dodatkowo umacniają zbocze, ale są też doskonałym zabezpieczeniem przed wiatrem.

Trzeba pamiętać, że zakładanie stawu wymaga cierpliwości. Nie od razu powstanie przyjazny ekosystem, w którym będą się dobrze czuły zarówno rośliny, jak i zwierzęta. Najpierw należy zadbać o rozwój flory, a kiedy już warunki będą sprzyjające – można rozpocząć zarybianie.  Żeby staw prawidłowo funkcjonował, konieczne będzie regularne dbanie o wodę oraz dno. Warto przed rozpoczęciem budowy poczytać co nieco o profesjonalnej pielęgnacji mniejszych zbiorników wodnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas