Materiał Partnera Montaż rekuperacji krok po kroku

Montaż rekuperacji krok po kroku

Rekuperacja, czyli proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza, cieszy się coraz większą popularnością również w naszym kraju. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala nie tylko zaoszczędzić koszty zużycia energetycznego, ale też oczyszcza powietrze ze zbyt dużą zawartością dwutlenku węgla. W jaki sposób wdrożyć takie rozwiązanie u siebie? Wyjaśniamy krok po kroku.

Samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Odpowiedź na pytanie o sens zatrudniania specjalisty jest taka sama jak w przypadku innych prac remontowo-wykończeniowych. Wszystko zależy od tego, jak oceniasz swoje umiejętności i jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść. Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie zatrudnienie fachowców.

Po pierwsze: projekt

W pierwszym kroku należy zadbać o stworzenie projektu instalacji wentylacji mechanicznej. To absolutna podstawa, o ile myślisz o rekuperacji na poważnie. W idealnej wersji taki projekt powstaje na etapie projektowania całego domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować rekuperację także w już istniejącym obiekcie.

Rzuty kondygnacji domu oraz dane o liczbie lokatorów pozwalają na sporządzenie miarodajnego bilansu powietrza. 

Jak tłumaczy ekspert z firmy TWM Termo: „Trzeba pamiętać o zasadzie, że objętość powietrza usuwanego musi być taka sama jak napływającego”.

Po drugie: rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych

Drugi etap to już konkretne przygotowywanie się do wykonania instalacji. Należy, zgodnie z projektem, rozprowadzić kanały wentylacyjnych.

W celu poprowadzenia wywiewnych i nawiewnych kanałów wentylacyjnych (np. między pomieszczeniami), trzeba wykuć odpowiedniej wielkości otwory w stropie i/lub w ścianach.

Po trzecie: montaż wentylacji mechanicznej

Trzeci etap dzieli się na pomniejsze. Należy zamontować wentylację mechaniczną na poddaszu, poprowadzić przejście instalacji wentylacyjnej na parter oraz wykonać ten sam montaż już na parterze.

  1. Na poddaszu kanały wentylacyjne ukrywa się na przykład pod stropami w obudowie z płyt gipsowo-kartonowych. Wykonany ze stalowych rur ocynkowanych kanał wentylacyjny ociepla się wełną mineralną (o grubości ok. 2 cm), a następnie układa się zgodnie z wyznaczoną w projekcie trasą.

  2. Kolejnym krokiem jest poprowadzenie przewodów wentylacji mechanicznej z poddasza na parter. Zazwyczaj trasa prowadzi wzdłuż połaci dachowej. Przed zaizolowaniem przewodów należy je przytwierdzić do ścian za pomocą metalowych obejm.

  3. Ostatnim krokiem na tym etapie będzie ułożenie kanałów wentylacyjnych na parterze. Zazwyczaj umieszcza się je tuż pod sufitem, ale blisko ścian. Tam, gdzie na przewodach założone są metalowe obejmy, trzeba zadbać o dokładne ocieplenie.

Po czwarte: zamontowanie czerpni i wyrzutni

Konieczne będzie także zamontowanie czerpni, która dostarcza z zewnątrz świeżego powietrza do rekuperatora. Z kolei wyrzutnia usuwa zużyte powietrze napływające z wnętrz do centrali. Najlepiej, jeśli te dwa elementy są od siebie oddalone.

Po piąte: montaż rekuperatora

Ostatnim krokiem jest już montaż urządzenia rekuperacyjnego. Do popularnych lokalizacji zaliczają się pomieszczenia gospodarcze, garaż, kotłownia itd.

Rekuperator najlepiej spełni swoją funkcję w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 0°C.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas