Materiał Partnera Pompa ciepła plus fotowoltaika - połączenie idealne?

Pompa ciepła plus fotowoltaika - połączenie idealne?

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką stanowi nowoczesne rozwiązanie, które bardzo chętnie się stosuje. Pomaga ono osiągnąć jak najwyższy stopień samowystarczalności energetycznej budynku. Jest to także rozwiązanie technologiczne bazujące na odnawialnych źródłach energii. Stanowi je właśnie połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Czy jest to rozwiązanie idealne?

Zalety połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące energię zgromadzoną w ziemi, wodzie czy też powietrzu do procesu chłodzenia domu albo jego ogrzewania. Zapewnia ona także wentylację lub przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Aby mogła działać, wymaga zasilania energią elektryczną.

Panele fotowoltaiczne produkują natomiast darmowy oraz ekologiczny prąd. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką stanowi bardzo korzystne rozwiązanie dla środowiska oraz dla naszego portfela. Pompa ciepła pozwala również zwiększyć na bieżąco konsumpcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie niż np. system opustów, ponieważ wytworzony w ten sposób prąd możemy wykorzystać w stosunku 1:1, a nie 1:0,8 lub 1:0,7.

Zastosowanie pompy ciepła, która służy także jako podgrzewacz wody użytkowej, umożliwia magazynowanie energii elektrycznej w postaci energii cieplnej. W takim wypadku rolę akumulatora może pełnić tu instalacja ciepłej wody użytkowej. Instalacja w zbiorniku pompy ciepła specjalnej grzałki pozwala na skuteczne wykorzystanie energii elektrycznej na bieżąco.

Dlaczego połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to idealne rozwiązanie?

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną stanowi rozwiązanie, które pozwala zwiększyć stopień wykorzystania całej energii elektrycznej jaką wyprodukowano, jedynie na własne potrzeby. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestycja jest dużo bardziej opłacalna. Dzieje się tak, ponieważ nie ponosimy żadnych strat związanych z oddawaniem nadmiaru prądu do sieci. Duet tych dwóch urządzeń stanowi bardzo korzystne rozwiązanie, nie tylko dla portfela, a przede wszystkim dla środowiska. Wytwarzając energię elektryczną oraz cieplną z odnawialnych źródeł, nie powoduje się emisji szkodliwych substancji.

Jak mówi pracownik firmy Grund, oferującej systemy odnawialnych źródeł energii: Dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki do zasilania pompy ciepła możemy zyskać idealne rozwiązanie do ogrzewania zarówno domu jednorodzinnego, jak i budynku firmowego. Użycie systemu fotowoltaicznego w taki sposób do ogrzewania budynków pozwala łatwo zbierać oraz magazynować energię słoneczną – nawet jeśli nie możemy jej natychmiast zużyć. Oba te systemy są bardzo łatwe w montażu a dzięki synergii znacznie szybciej się „zwracają”.

Decydując się na wykonanie projektu oraz montaż instalacji składającej się z pompy ciepła oraz fotowoltaiki, należy skorzystać z usług profesjonalnych firm. Jedynie wykwalifikowany personel oraz jego doświadczenie pomogą w sprawnym przeprowadzeniu inwestycji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas