Artykuł sponsorowany Czy warto decydować się na ogrzewanie podłogowe?

Czy warto decydować się na ogrzewanie podłogowe?

Instalacja grzewcza odgrywa istotną rolę w budynku, niezależnie od jego przeznaczenia. Wraz z rozwojem technologii przyjmuje ona nowe formy, które mają na celu zwiększyć odczuwany przez nas komfort, a jednocześnie ułatwić obsługę czy konserwację systemu. Kryteria te spełnia ogrzewanie podłogowe, nowoczesne i wygodne rozwiązanie, często łączone z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. W artykule wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z jego eksploatacją w domu.

Funkcjonalność ogrzewania płaszczyznowego

Coraz większe znaczenie dla właścicieli domów jednorodzinnych ma energooszczędność stosowanych w nim instalacji. Szukamy rozwiązań, które są stosunkowo tanie w eksploatacji, ale jednocześnie spełniają nasze wymagania co do wydajności. Zwracamy przy tym uwagę na ekologiczny charakter używanych urządzeń. Obejmuje to zarówno minimalizowanie strat energii, jak i wpływu na środowisko naturalne. Ogrzewanie podłogowe wpisuje się tu idealnie ze względu na korzystne rozłożenie ciepła w pomieszczeniach, a także możliwość zasilania odnawialnymi źródłami energii – pompą ciepła lub kotłem gazowym.

Przewody grzewcze, jak wskazuje nazwa systemu, umieszczane są w tym przypadku w posadzce pomieszczeń. Dzięki temu najcieplej jest w nogi, chłodniej w głowę, a najchłodniejsze powietrze znajduje się pod sufitem. To warunki optymalne dla mieszkańców, w przeciwieństwie do tych, jakie zapewniają tradycyjne grzejniki montowane przy ścianach – tu układ ten jest odwrócony. Dlatego też to świetne rozwiązanie w wysokich pomieszczeniach. Ponadto ogrzewanie podłogowe eliminuje problem unoszącego się kurzu, ponieważ nie powoduje ono ruchu powietrza. Plusem jest także wyższa wilgotność względna wynikająca niższej temperatury powietrza w pomieszczeniu, co pozytywnie wpływać będzie na samopoczucie przebywających w nim osób.

Ogrzewanie podłogowe w nowoczesnych wnętrzach

Wydajność instalacji grzewczej umieszczonej w podłodze naszego domu w dużym stopniu zależeć będzie od materiałów użytych do wykończenia posadzki – te muszą być odporne na działanie wysokich temperatury, wykazywać niski współczynniki oporu cieplnego, a także dobrze przewodzić ciepło. W tej roli sprawdzą się drewno, panele oraz płytki. Te ostatnie wykazują najlepsze parametry, dlatego wykorzystywane są najczęściej. W związku z tym ogrzewanie podłogowe do tej pory spotykaliśmy głównie w kuchni i łazience, ale obecnie zdecydowana większość nowo wznoszonych domów jednorodzinnych budowana jest z podłogówką na całej lub prawie całej powierzchni.

Inną kwestią jest rozmieszczenie wyposażenia wewnątrz domu. Dla zwiększenia wydajności instalacji grzewczej konieczne będzie stworzenie projektu, w którym można uwzględnić gdzie znajdować się będzie zabudowa stała np. szafy. Będą one w pewnym stopniu blokować przepływ ciepła, dlatego często omija się te miejsca tak samo zresztą jak miejsca pod prysznicem czy wanną. Warto skonsultować się ze specjalistami, na przykład z chorzowskiej firmy Grund. Należy dodać, że zwiększa się też przy okazji dostępna do użytku powierzchnia w pomieszczeniach z uwagi na brak widocznych grzejników, których nie można swobodnie zastawiać lub zasłaniać. Ogrzewanie podłogowe korzystnie zatem wpływa także na walory estetyczne wnętrza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas