Artykuł sponsorowany Falowniki z oferty Solar Energia – „serce” instalacji fotowoltaicznej pod lupą

Falowniki z oferty Solar Energia – „serce” instalacji fotowoltaicznej pod lupą

Dla większości osób systemy fotowoltaiczne to przede wszystkim panele solarne, montowane na dachach budynków lub na gruncie. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że każda instalacja fotowoltaiczna, aby spełniania swoje zadanie, musi być wyposażona w szereg innych elementów, z których najważniejsze są falowniki, stanowiące niejako serce całego systemu, pozwalające na wykorzystanie prądu pochodzącego z promieni słonecznych. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że firmy oferujące sprzedaż falowników, w tym także Solar Energia, mają w swojej ofercie zróżnicowane urządzenia tego typu, a co za tym idzie wybór falownika wymaga odpowiedniej wiedzy.

Czym właściwie jest falownik

Falowniki, określane także mianem inwerterów lub przemienników częstotliwości, to urządzenia, których podstawowym zadaniem w systemie fotowoltaicznym jest przetworzenie prądu stałego (DC, ang. direct current) wytworzonego w panelach fotowoltaicznych do napięcia nominalnego 230 V czyli na prąd przemienny (AC, ang. alternating current), zasilający nasze gniazdka elektryczne.         
Każdy inwerter fotowoltaiczny wyposażony jest w układ zwany mostkiem kluczy półprzewodnikowych, odpowiadający za zmianę prądu stałego na prąd przemienny z określoną częstotliwością (50Hz) oraz napięciem (230V). Dodatkowo urządzenie to wyposażone jest również w układ sterujący oraz układ wejściowy (zawierający moduł MPPT, pozwalający na zwiększenie ilości uzyskiwanej energii, a także m.in. bezpieczniki, rozłączniki i ograniczniki przepięć itp.) i układ wyjściowy (dostarczający prąd przemienny do rozdzielnicy bezpieczników). Warto przy tym również pamiętać, że falownik, oprócz przetwarzania prądu stałego, synchronizuje, kontroluje i monitoruje parametry pracy sieci takie jak: częstotliwość i napięcie oraz odpowiednio reaguje gdy parametry są poza dopuszczalnymi normami. Niemniej jednak przy doborze komponentów do przyszłej instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę, że firmy oferujące sprzedaż i montaż systemów solarnych, w tym także firma Solar Energia Adam Gołąb, mogą zaproponować szeroką gamę inwerterów, różniących się poszczególnymi parametrami, przy czym, jak mówi ekspert z Solar Energia:

Podstawowy podział falowników wyróżnia dwa rodzaje inwerterów solarnych, w zależności od tego czy instalacja fotowoltaiczna będzie podłączona do sieci czy też nie. Są to falowniki wyspowe (nie synchronizujące się z siecią i mające zazwyczaj możliwość ładowania akumulatorów) lub sieciowe (mogące oddawać energię do sieci).

Warto przy tym też zwrócić uwagę, że nowoczesną, ale stosunkowo drogą technologią, są falowniki hybrydowe, które współpracują zarówno z akumulatorami, jak i z siecią elektroenergetyczną, łącząc zalety obydwu rozwiązań.     
Dodatkowo w ofercie Solar Energia możemy znaleźć również falowniki:

  • jednofazowe (stosowane w małych instalacjach) lub trójfazowe (zakłada się do systemów o mocy powyżej kilka kW),
  • beztransformatorowe oraz transformatorowe,
  • szeregowe (mniejszych mocy, wykorzystywane w małych instalacjach fotowoltaicznych), centralne (dużych mocy, znajdujące zastosowanie na dużych farmach fotowoltaicznych),
  • falowniki wewnętrzne i zewnętrzne.

Jak dobrać inwerter do instalacji fotowoltaicznej

Biorąc pod uwagę zróżnicowaną ofertę firm takich jak Solar Energia może okazać się, że dobór odpowiedniego inwertera do określone instalacji fotowoltaicznej nie należy do najłatwiejszych. Niemniej jednak kontaktując się ze specjalistami z Solar Energia dowiemy się, że kluczowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze tego typu urządzeń jest moc inwertera, która powinna być odpowiednio dobrana do mocy modułów fotowoltaicznych. Dlatego też nie należy kierować się tu wyłącznie maksymalną efektywnością gdyż może okazać się, że urządzenie to nie jest właściwe, a zakup falownika o zbyt dużej mocy zmniejsza tylko wydajność systemu. Dodatkowo niezwykle istotna przy doborze inwertera jest zgodność z określonym typem paneli fotowoltaicznych, wielkość i konfiguracja istniejącej instalacji oraz dostosowanie do instalacji typu Off-Grid (wyspowe) albo On-Grid (sieciowe).

Sprawna i wydajna instalacja fotowoltaiczna nie obędzie się bez odpowiednio dobranego falownika. Warto zatem aby wybór tego typu urządzenia był przemyślany i skonsultowany z doświadczonymi fachowcami, takimi jak specjaliści z Solar Energia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas