Materiał Partnera Montaż instalacji elektrycznej w domu

Montaż instalacji elektrycznej w domu

Jednym z najważniejszych rodzajów instalacji, których używamy w domu jest instalacja elektryczna. Już samo jej projektowanie i montaż są trudnymi zadaniami, ponieważ znajdujący się w niej prąd może być niebezpieczny. W związku z tym podłączeniem instalacji elektrycznej powinien zająć się fachowiec ze znajomością elektryki. To zagwarantuje bezpieczne korzystanie z niej w późniejszym czasie.

Rozmieszczanie przewodów elektrycznych

W domach zazwyczaj podczas montażu instalacji elektrycznej wykorzystuje się płaskie przewody. Elektryk zajmujący się układaniem instalacji umieszcza przewody w niewielkich bruzdach zrobionych w tynku. Mocowane są do ściany za pomocą uchwytów ze sztucznego tworzywa. W przypadku przewodów szerokich, do ich zamocowania wykorzystuje się aluminiowe blaszki, które są montowane niewielkimi kołkami rozporowymi.

Istnieje także inny sposób rozprowadzenia przewodów elektrycznych. Metoda ta polega na umieszczeniu przewodów w tzw. peszlach, czyli elastycznych rurkach ze sztucznego tworzywa. Następnie należy przewody elektryczne znajdujące się w peszlach umieścić w głębokich ściennych bruzdach. Ze względu na to, że jest to rozwiązanie wymagające większej ilości pracy, czasu i pieniędzy, zaleca się stosowanie tej metody w miejscach, gdzie podczas ewentualnej wymiany przewodów trzeba by było niszczyć powierzchnię ściany.

Jak układać instalację elektryczną?

Układanie przewodów elektrycznych musi zawsze odbywać się pionowo lub poziomo. Nigdy nie wolno układać przewodów instalacji elektrycznej po skosie. Poza tym trzeba pamiętać, aby zachować pewną odległość przewodów od krawędzi drzwi i okien. Układając przewody elektryczne w jednym pomieszczeniu układa się od gniazda do gniazda. Dobrym rozwiązaniem jest ich rozmieszczenie w układzie pierścieniowym. Wówczas obwód elektryczny będzie miał postać zamkniętej pętli, co będzie skutkowało tym, że w przypadku przerwania ciągłości przewodu w jednym gnieździe, prąd będzie docierał do kolejnych gniazd.

Podczas układania przewodów w dużych pomieszczeniach warto zastosować zasilanie gniazd z dwóch oddzielnych obwodów. Jest to dość korzystna opcja, ponieważ podczas wyłączenia jednego obwodu, gniazdka podłączone do drugiego wciąż będą działać.

Specjaliści od zakładania instalacji elektrycznych, jak np. firma Jarosław Tarkowski Usługi Budowlane i Instalacyjne z Opola doskonale wiedzą, że przewody elektryczne powinny być łączone tylko w puszkach instalacyjnych. Puszki te nie mogą być pokryte tynkiem, ponieważ w przypadku problemów z instalacją były trudne do zlokalizowania. Przewody elektryczne łączy się ze sobą za pomocą złączek. Nie wolno łączyć przewodów poprzez skręcanie żył. Warto też wiedzieć, że przewody instalacji elektrycznej nie mogą znajdować się pod rurami instalacji wodno-kanalizacyjnej, ponieważ istnieje ryzyko ich zalania. Poza tym przewody elektryczne powinny znajdować się minimum 10 cm od przewodów gazowych.

Opracowanie:

Jarosław Tarkowski Usługi Budowalne i Instalacyjne

Opole , Waryńskiego 2

  • tel. 513 220 201

Podziel się