Materiał Partnera Rodzaje połączeń rur w instalacjach hydraulicznych

Rodzaje połączeń rur w instalacjach hydraulicznych

Instalacja hydrauliczna może działać poprawnie jedynie w momencie, kiedy wszystkie jej elementy zostaną w prawidłowy sposób połączone. I właśnie tymi połączeniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule. W zależności od zastosowanej technologii i rodzaju rur połączenia mogą zasadniczo różnić się od siebie. Dlatego omówimy poszczególne rodzaje oraz technologie łączenia elementów.

Jakie wykonujemy połączenia rur stalowych?

Rury stalowe to najstarszy typ instalacji, który powoli odchodzi do lamusa. Coraz częściej stalowe rury są zastępowane przez elementy wykonane z innego tworzywa. Niemniej jednak w dalszym ciągu pojawiają się w przypadku modernizacji starszych instalacji. Ocynkowane rury stalowe łączy się za pomocą gwintowania. Podczas tego typu prac wykorzystuje się specjalne narzędzia oraz maszyny do gwintowania i rowkowania rur. Specjaliści używają przede wszystkim gwinciarek, gwintownic ręcznych i elektrycznych, jak również rowkarek do rur. W procesie kształtowania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych z wgłębieniami wykonanymi wzdłuż linii śrubowej zakończenie rury nabiera określonych właściwości, które umożliwiają nakręcenie śrub. Przed nacięciem gwintu należy nanieść na końce rur specjalny olej do gwintowania. Następnie nakłada się na rurę gwintownicę. Trzeba ją dokręcić do elementu poddawanego obróbce. Na końcowy kształt gwintu składa się cykl przekręceń w różnych kierunkach.

Jak wykonujemy połączenia rur miedzianych?

  • W celu połączenia rur i kształtek miedzianych wykonywane jest lutowanie. Do tego celu używa się specjalnej lutownicy. Biorąc pod uwagę zastosowanie instalacji oraz temperatury podczas łączenia rur możemy wyróżnić 2 typy lutowania:lutowanie miękkie – odbywa się w temperaturze 450 stopni, jest wykorzystywane w przypadku instalacji hydraulicznej do ciepłej i zimnej wody oraz w układach niskotemperaturowych centralnego ogrzewania,
  • lutowanie twarde – odbywa się w przedziale temperatur 590-815 stopni, stosowane jest w instalacjach centralnego ogrzewania, gazowych, olejowych, a także sprężonego powietrza. Lutowanie twarde wymaga zastosowania złączek z brązu i miedzi.

Podczas łączenia instalacji miedzianej należy zachować szczególną ostrożność ponieważ miedź w połączeniu z innymi metalami może powodować korozję elektrochemiczną. Trzeba zatem zadbać o odpowiednią izolację w formie przekładki z taśmy teflonowej. Należy też zachować właściwą kolejność materiałów. Części stalowe powinny znaleźć się przez miedzianymi. Ma to ogromne znaczenie w otwartych instalacjach ciepłej i zimnej wody.

Jak wykonujemy połączenia rur z tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne wykorzystywane najczęściej do produkcji rur to polietylen, polipropylen oraz polibuten. W ich przypadku stosuje się następujące metody łączenia:

  • zgrzewanie,
  • skręcanie,
  • zaciskanie lub zaprasowywanie,
  • klejenie.

Do zgrzewania używa się specjalnej zgrzewarki łączącej rurę ze specjalną złączką. Pod wpływem wysokiej temperatury tworzywo ulega stopieniu, dzięki czemu oba elementy są trwale zespalane. Skręcanie jest stosowane do podłączania rurociągu z armaturą oraz urządzeniami wykonanymi z innego tworzywa. Co istotne poszczególne elementy mogą być ze sobą wielokrotnie łączone i rozłączane. Zaciskanie jest bardzo popularne przy rurach wielowarstwowych. Pojawia się również przy instalacjach z miedzi i stali. Rury oraz złączki, wyposażone w gumę, są trwale łączone za pomocą specjalnych urządzeń. Klejenie znajduje zastosowanie przy rurach PVC. Klej pozwala na stworzenie trwałego i w 100% szczelnego połączenia. Co ciekawe klej do rur powoduje częściowe rozpuszczenie powierzchni rury, dzięki czemu połączenie staje się jeszcze bardziej trwałe.

Jeżeli szukacie wykonawcy, który posiada duże doświadczenie w tworzeniu instalacji hydraulicznych z różnych materiałów, to doskonałym wyborem będzie firma Kompresja z Łękawicy prowadzona przez Dominika Kawę. Firma realizuje montaż i naprawę instalacji budynkowych i zewnętrznych na terenie całego kraju.

Podziel się