Artykuł sponsorowany MKM Kruszywa – bogata oferta kruszyw

MKM Kruszywa – bogata oferta kruszyw

Piasek jest materiałem, z którym mamy kontakt niemal każdego dnia. Chociaż słowo to kojarzy się głównie z nadmorską plażą, obrazem pustynnej wydmy lub wspomnieniem dzieciństwa, często nie zdajemy sobie sprawy, w jak wielu dziedzinach jest wykorzystywany. Do celów gospodarczych dostarczany jest głównie ze żwirowni, takich jak nowotarska Nowa Biała lub pozyskiwany w wyniku pogłębiania rzek. Czym jest piasek i jak powstaje? Jakie są jego rodzaje i podstawowe zastosowania?

 Piasek, czyli skała osadowa

Piasek to drugi po wodzie surowiec naturalny wykorzystywany przez człowieka. Jest materiałem powszechnie występującym niemal na całej kuli ziemskiej. Stanowi luźną formę skały osadowej zbudowanej głównie z ziaren kwarcu o wielkości 0,05 – 2 mm. Powstaje w wyniku wietrzenia pod wpływem czynników atmosferycznych skał magmowych. Piasek w odpowiednich warunkach może ulec przeobrażeniu w formę litą, tworząc piaskowce. Stanowi główny mineralny składnik gleby. Piaski można podzielić na kwarcowe, wapienne, wulkaniczne i polimineralne. W Polsce surowiec ten pozyskuje się przede wszystkim ze żwirowni, które dostarczają także inne kruszywa (żwir, otoczaki). 

Piasek a gospodarka

Piasek znalazł zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Wykorzystywany jest do produkcji szkła, stanowi składnik betonu, zapraw murarskich, tynków, żeli silikonowych. Jako materiał ścierny używany jest w procesie piaskowania metali. Wykorzystuje się go w przemyśle ceramicznym, odlewniczym i chemicznym. Piasek stanowi także wypełnienie kolumn filtracyjnych. Kruszywa będące w ofercie żwirowni Nowa Biała znajdują zastosowanie w budowie nasypów, utwardzaniu nawierzchni, produkcji betonów i kostki brukowej. Stanowią też alternatywę dla wszechobecnej soli drogowej. Żwiry i otoczaki dostarczane przez Spółkę MKM Kruszywa mogą być również podstawą ciekawych, a zarazem funkcjonalnych aranżacji w Twoim ogrodzie albo stać się wypełnieniem nowoczesnych form ogrodzeniowych. 

Dlaczego warto skorzystać z oferty MKM Kruszywa?

Złoża występujące w żwirowni Nowa Biała, będącej własnością Spółki MKM Kruszywa są pochodzenia rzeczno-lodowcowego. Frakcję piaskową tworzą głównie ziarna kwarcu, a w mniejszej ilości również ziarna skał magmowych (granit) i osadowych. Żwirownia Nowa Biała to fragment stożka napływowego rzeki Białki. Złoże budują grube żwiry granitowe oraz piaskowcowe, wapienne i dolomityczne. W przedsiębiorstwie Spółki MKM Kruszywa zaopatrzysz się w różnoziarniste piaski i pospółkę żwirową. Ośmiokilometrowa odległość od Nowego Targu zapewnia bezproblemowy dojazd, a preferowany kontakt telefoniczny to wygodna forma uzyskania wszelkich informacji i dokonywania zamówień. Firma MKM Kruszywa z siedzibą w Nowym Targu działa od 2009 roku, zajmując się wydobyciem kruszyw w żwirowni Nowa Biała i sprzedażą materiałów budowlanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas