Materiał Partnera Metody ogrzewania podjazdów

Metody ogrzewania podjazdów

Zima to czas, który kojarzy się z choinkami oprószonymi śniegiem i lepieniem bałwanów. Niestety dla właścicieli domów jednorodzinnych to również okres ciągłej walki ze śniegiem i lodem zalegającym przed domem. Nieodśnieżony chodnik to ryzyko upadku i poważnych obrażeń, a śnieg na podjeździe to często brak możliwości wyjazdu z garażu lub niebezpieczeństwo uszkodzenia auta. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest montaż systemu ogrzewania.

 

Zautomatyzowane odśnieżanie podjazdów

Walka ze skutkami zimy może być bardzo uciążliwa. Właściciele nieruchomości mają prawny obowiązek odśnieżania chodników przylegających do ich posesji, jednak śnieg należy usunąć także ze ścieżek biegnących przed domem, miejsc postojowych, podjazdów i schodów. Nawet dysponując elektrycznym lub spalinowym urządzeniem do odgarniania śniegu, trzeba włożyć w tę pracę sporo wysiłku. Poważnym problemem jest też czas, który trzeba poświęcić, zwłaszcza rano, gdy spieszymy się do pracy, a po drodze musimy odwieźć dzieci do szkoły.

Pozostawienie śniegu na ścieżkach, schodach i podjazdach to duże ryzyko upadku. Jednocześnie, gdy nie zdecydujemy się na działanie zaraz po zakończeniu opadów, śnieg może się częściowo rozpuścić, tworząc jeszcze bardziej niebezpieczną warstwę lodu. Jej skucie wymaga większej ilości pracy, a dodatkowo niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia nawierzchni. Dużym problemem są także śnieg i lód gromadzące się na wjeździe do garażu usytuowanego w piwnicy.

Najlepszą metodą na usuwanie zalegającego na podjeździe śniegu i lodu jest instalacja systemu ogrzewania elektrycznego. Dzięki odpowiednio ułożonym bezpiecznym przewodom i sterownikom dopasowującym działanie urządzenia do panujących warunków podjazd będzie w pełni bezpieczny bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań – przekonuje przedstawiciel firmy Tom-El, która zajmuje się systemami ogrzewania elektrycznego.

 

Elektryczne ogrzewanie podjazdów

Elektryczne ogrzewanie podjazdów pozwala na osiąganie spektakularnych efektów w krótkim czasie. Systemy ogrzewania elektrycznego wykorzystują  przewody grzewcze lub maty układane pod nawierzchnią. Po uruchomieniu urządzenia prąd elektryczny przepływając przez zainstalowany system okablowania, rozgrzewa je, przekazując energię cieplną znajdującej się nad nim powierzchni. Kostka kamienna, betonowa czy wylana warstwa asfaltu nagrzewają się, prowadząc do rozpuszczenia się warstwy śniegu lub lodu.

Wielką zaletą stosowania takich urządzeń jest to, że mogą one działać w pełni automatycznie. Dzięki specjalnemu sterownikowi, do którego podłączone są czujniki temperatury i wilgoci, elektryczne ogrzewanie podjazdu włącza się tylko wówczas, gdy jest potrzebne. Po roztopieniu śniegu i lodu na wybranym obszarze system wyłącza się, zużywając jedynie tyle prądu, ile niezbędne do osiągnięcia odpowiedniego rezultatu.

Instalacja systemu ogrzewania podjazdu wymaga ingerencji w nawierzchnię. Kable lub maty można jednak ułożyć zarówno przy budowie czy remoncie podjazdu, jak i po zdemontowaniu jego części. Kable lub maty nie muszą być rozłożone na całej dostępnej powierzchni. Wystarczy, gdy znajdą się w miejscach, po których przejeżdżają koła pojazdu. Dla ułatwienia montażu, zamiast kabli grzejnych można zastosować maty grzejne. Takie rozwiązanie znacznie skraca czas montażu. Maty dostępne są w różnych rozmiarach najczęściej o szerokości 0,6 m lub 0,5 m.

Zastanawiając się nad elektrycznym ogrzewaniem podjazdu, warto też rozważyć podobny system do użytku na schodach zewnętrznych i tarasach.

Podziel się