Materiał Partnera Charakterystyka ekogroszku

Charakterystyka ekogroszku

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego powstający na bazie węgla kamiennego i brunatnego. Jego atutami są niskie ceny hurtowe oraz wyjątkowa wydajność i sprawność – sięgająca 80-85%, które zapewniają niskie koszty produkcji energii cieplnej. Ekogroszek jest także przyjazny dla środowiska, ponieważ zawiera mniej siarki i substancji niepalnych niż tradycyjny węgiel.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek jest uznawany nie tylko za paliwo bardzo wydajne, ale również ekologiczne. Wynika to z faktu, że w procesie jego spalania otrzymujemy znacznie mniej tlenków siarki (niż w przypadku tradycyjnego węgla) oraz niewielką ilość popiołu. Dzięki temu, z komina leci mniej spalin, a my nie musimy co chwile czyścić kotła.Wielkość węgielka ekogroszku wynosi od 5 do 25 milimetrów i jest idealnie przystosowana do palenia w kotłach retortowych. Wystarczy, że napełnimy podajnik do pełna, a mamy zapewnione ciepło przez kilka dni.

Jak dodaje pracownik przedsiębiorstwa MultiNiewątpliwym plusem ekogroszku jest atrakcyjna cena ogrzewania. Przeszło dwa razy niższa, niż w przypadku ogrzewania gazowego, i cztery razy mniejsza, niż koszt ogrzewania olejem opałowym. Ponadto, kotły z podajnikiem retortowym pozwalają także zaoszczędzić około 40% w porównaniu do tradycyjnych kotłów rusztowych. Pamiętajmy jednak, że kupując ekogroszek powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale i jakością surowca. Obecnie na topie jest ekogroszek kolumbijski, produkowany z wydajnego i ekologicznego zarazem (spełnia wszystkie wymogi w zakresie niskiej zawartości siarki i popiołu) węgla kolumbijskiego.

Wygodny węgiel w worku

Ekogroszek może być sprzedawany luzem albo w workach. Najczęściej workuje się go w opakowania po 25 kilogramów, które sprawiają, że nie traci żadnych właściwości podczas transportu ani magazynowania. Jest to materiał lekki, a z jego przeniesieniem do dozownika nie będą mieć problemu nawet osoby starsze.Jeśli planujemy zakup ekogroszku, ważne jest znalezienie dobrego dostawcy, ponieważ ekogroszek z różnych źródeł różni się kalorycznością. Szukając dobrego surowca, sugerujmy się jak największą wartością opałową i niską zawartością siarki oraz popiołu. Przykładem dobrego surowca jest ekogroszek kolumbijski, który zapewnia wysoką kaloryczność w atrakcyjnej cenie.  Jest on produkowany ze specjalnie wyselekcjonowanego węgla kolumbijskiego, minimalna wartość opałowa tego surowca to 26 MJ/kg.Wybierając ekogroszek, uwzględnijmy również wartość spiekalności, która nie powinna być wyższa niż 10. Jeśli zależy nam na oszczędności, najlepiej zgromadzić zapasy latem, ponieważ wtedy ceny są najbardziej atrakcyjne.Pamiętajmy, że ogrzewanie ekogroszkiem to przede wszystkim wygoda, ponieważ piece z podajnikiem retortowym same zapewnią nam odpowiednią temperaturę w domu. Jest to również ogrzewanie atrakcyjne cenowo i bardziej ekologiczne niż palenie olejem albo zwykłym węglem. Minusem tego paliwa jest konieczność inwestycji w nowy kocioł, jest to jednak wydatek, który szybko się nam zwróci.

Podziel się