Materiał Partnera Mapa do celów projektowych - porady dla inwestorów

Mapa do celów projektowych - porady dla inwestorów

Inwestorzy, którzy planują na swojej działce budowlanej postawić nowy obiekt, muszę być przede wszystkim cierpliwi. Oczywiste jest, że aby rozpocząć jakiekolwiek prace trzeba zdobyć pozwolenie na budowę. Jednak złożenie samego wniosku to zdecydowanie za mało. Potrzebna będzie mapa do celów projektowych oraz inne dokumenty. Warto więc sprawdzić artykuł, gdzie dokładnie zostało wyjaśnione, czym jest taka mapa, jak ją uzyskać i ile to kosztuje.

Czym właściwie jest mapa do celów projektowych?

Opracowanie kartograficzne mapy do celów projektowych jest potrzebne już od samego początku. Sama mapa wykonywana jest na podstawie kopii aktualnej mapy zasadniczej. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że zamiast mapy zasadniczej potrzebna będzie mapa jednostkowa. Wykonaniem mapy do celów projektowych zawsze zajmuje się uprawniony geodeta. Sporządzona mapa jest w szczególności potrzebna projektantowi, który na jej podstawie będzie mógł nanieść cały budynek, przyłącza i wszystkie instalacje.

Trzeba jeszcze wyjaśnić, co konkretnie znajduje się na takiej mapie. Jest to opracowanie mapy zasadniczej, więc z pewnością określone są tam granice nieruchomości. Dodatkowa treść mapy do celów projektowych powinna obejmować między innymi zabudowy oraz osie ulic i dróg, tereny zielone wraz z pomnikami przyrody.

Jak uzyskać mapę?

Już wcześniej pojawiła się informacja, że mapę do celów projektowych przygotowuje geodeta. Przyjmuje on zlecenie od właściciela nieruchomości, a następnie zajmuje się wszystkimi pracami. Na samym początku aktualizuje mapę zasadniczą i sporządza jej ostateczną kopię. Następnie przygotowuje gotową mapę projektową, która musi zostać zatwierdzona w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Po wykonaniu wszelkich prac pomiarowych i administracyjnych fachowiec może przekazać dokument inwestorowi.

Niektórzy mogą pomyśleć, że wykonanie takiej mapy to okres maksymalnie kilku dniu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że są to sprawy urzędowe. Poza tym żaden geodeta nie skupia się tylko i wyłącznie na jednym zleceniu. Czasami czas oczekiwania może przekroczyć kilka tygodni. Dlatego tak ważne jest, aby na budowie zawsze wszystko planować z wyprzedzeniem.

Składając zamówienie, trzeba określić jaką ilość sztuk mapy do celów projektowych chce się uzyskać. Wymagane minimum to z reguły 3 kopie. Warto jednak dokupić więcej, gdyż opłaty za dodatkowe sztuki są znikome.

Ile to kosztuje?

Nie można jednoznacznie określić ceny, gdyż wszystko zależy od tego, jak swoją pracę wyceni geodeta. Z pewnością dobry wybór to biuro geodezyjne GEO-SERWIS, które świadczy swoje usługi dla klientów indywidualnych oraz firm. Doświadczenie fachowcy w jak najkrótszym czasie przygotują mapę do celów projektowych i pomogą w dalszych pracach związanych z budową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas