Materiał Partnera Kotwy i wkręty. Podstawowe materiały montażowe

Kotwy i wkręty. Podstawowe materiały montażowe

Podczas każdej budowy, czy generalnego remontu, nie można obyć się bez zastosowania przynajmniej kilkudziesięciu mocowań. Dotyczy to nie tylko elementów konstrukcyjnych, ale również instalacji, czy części wyposażenia. W każdym sklepie budowlanym możliwy jest wybór wielu rodzajów mocowań, które wykorzystuje się w ściśle określonym celu. Jakie są podstawowe materiały w tym zakresie?

 

Podstawowe materiały montażowe

 

Wiele osób jest przekonanych, że podstawowymi elementami w każdym montażu są odpowiednie śruby czy wkręty. Oczywiście są one ważne, jednak mocowane samodzielnie nie pozwalają na osiągnięcie zamierzonych efektów. Skutkiem może być między innymi ich łatwe wyrwanie, a zamocowana na tak wkręconych hakach szafka może zsunąć się ze ściany. W montażu liczą się dwa elementy dodatkowe:

  • kołki,
  • kotwy.

Bardzo często występują one już w zestawach z odpowiednim rodzajem śrub. Możliwe jest jednak ich osobne dokupienie – w zależności od posiadanego już wyposażenia.

 

Kotwy, wkręty i kołki w budownictwie

 

Specjalista z firmy Torys Spółka z o.o. zauważa: Kołki standardowe to elementy montażowe najczęściej stosowane w wielu różnych pracach. Dzięki nim możliwe jest solidne osadzenie wkrętu lub haka w ścianie. Kołki podczas wkręcania śrubunku ulegają ściśnięciu i otwarciu specjalnych zaczepów wewnątrz ściany. Stosuje się je najczęściej do mocowań o średnim obciążeniu w praktycznie każdym podłożu – betonie, cegle, czy regipsie. Kołki standardowe wykorzystywane są przede wszystkim podczas wkręcania w nie śruby lub haka.

 

Drugim rodzajem są kołki nazywane uniwersalnymi. Służą one głównie do mocowania elementów pełnych oraz drobnootworowych. Z uwagi na swoją budowę, podczas użycia wkrętu mocującego, kołek zostaje rozparty, przez co pojawiają się na jego powierzchni tak zwane garby, które trwale mocują go w ścianie.

 

Kotwy są z kolei jednymi z najpopularniejszych oraz najwygodniejszych do użycia elementów, dzięki którym możliwe jest łączenie ze sobą części konstrukcji. Z uwagi na swoją wytrzymałość oraz uniwersalne zastosowanie, niezwykle często wykorzystywane są w budownictwie. Wysokie parametry uzyskuje się dzięki użyciu odpowiedniego materiału, z jakiego są wykonane – głównie stali. W zależności od podłoża, na których mają zostać użyte kotwy, konieczne jest dobranie odpowiedniego modelu i postępowanie zgodnie z instrukcją jej montażu.

 

Kotwy i kołki – postaw na najlepsze mocowanie

 

Kołki, kotwy i wkręty to absolutna podstawa w budownictwie. Bardzo często o nich zależy jakość wykonanych usług – wytrzymałość konstrukcji oraz bezpieczeństwo. W tej kwestii nie warto stawiać na niską cenę i słabą jakość. Bardzo tanie materiały zwykle idą w parze z ograniczeniem odpowiednich właściwości, przez co ich zastosowanie może nie być do końca bezpieczne. Wybierając każdy z tych elementów, warto postawić na sprawdzonego producenta, oferującego produkty w wysokiej jakości.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas