Materiał Partnera Komu powierzyć montaż instalacji kominkowej?

Komu powierzyć montaż instalacji kominkowej?

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, możemy w końcu spełnić swoje marzenie o posiadaniu kominka. Takie instalacje coraz częściej montowane są również w nowoczesnych mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Kominek tworzy niesamowitą atmosferę w zimowe wieczory oraz stanowi dodatkowe (lub główne) źródło ogrzewania wnętrz. Kto powinien zająć się stworzeniem instalacji kominkowej od podstaw?

Kominek dopasowany do powierzchni domu/mieszkania

Wielu inwestorów przy wyborze kominka kieruje się jedynie jego wyglądem zewnętrznym. Tymczasem jednym z najważniejszych parametrów jest moc kominka, która powinna być dopasowana odpowiednio do metrażu naszego domu lub mieszkania. Kupno wkładu kominkowego najlepiej skonsultować z osobą, która zajmie się budową całej instalacji. Musi być to specjalista z odpowiednimi uprawnieniami do montażu instalacji grzewczych. Jeśli bowiem wybierzemy wkład o zbyt dużej mocy, przez cały czas odczuwać będziemy dyskomfort związany ze zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniach. Z kolei wkład o zbyt małej mocy nie będzie dostarczał nam potrzebnej ilości ciepła, pomimo dużego zużycia paliwa stałego.

Komin gwarancją bezpieczeństwa

Proces spalania wymaga udziału dużej ilości tlenu, który musi być dostarczony z zewnątrz. W tym celu specjaliści budują specjalny przewód, który umieszcza się w pobliżu paleniska. Jak informuje fachowiec z firmy Zi Bo-Sz – przewód ten powinien być adekwatny do kubatury pomieszczenia oraz mocy wkładu kominkowego. Jeśli nie będzie on zamontowany poprawnie, stanie się przyczyną problemów z ciągiem lub cofaniem się dymu do wnętrz. W skrajnych przypadkach niedrożny przewód kominowy może spowodować pożar lub uwalnianie się czadu do powietrza, co jak wszyscy wiemy, stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców.

Wysokość komina mierzy się od miejsca wlotu spalin. Przewód musi mieć co najmniej 4 metry długości. Powinien także wystawać ponad dach, by nic nie zakłócało ciągu spalin. Możliwe jest również wykorzystanie starego przewodu do stworzenia nowej instalacji kominkowej. W takiej sytuacji musimy pamiętać jednak o konieczności wykonania jego ekspertyzy, co pozwoli na ocenę stanu technicznego komina.

Zaufaj specjalistom

Kominek musi zostać zbudowany z uwzględnieniem wszystkich norm dotyczących bezpieczeństwa jego użytkowania. Zupełnie inaczej będzie wyglądać montaż paleniska otwartego w apartamentowcu, a inaczej budowa klasycznego kominka w drewnianym domu. Stworzenie takiej instalacji należy powierzyć firmie, która specjalizuje się w tworzeniu przyłączy grzewczych i posiada wieloletnie doświadczenie w branży, co pomaga w tworzeniu optymalnych rozwiązań dla każdego budynku.

Opracowanie:

Zi Bo-Sz Zakład Instalacyjny Bogusław Szczęsny

Wałbrzych , pl. Wojska Polskiego 1 lok. 6

Podziel się