Materiał Partnera Częste błędy popełniane przy montażu instalacji wodno-kanalizacyjnych

Częste błędy popełniane przy montażu instalacji wodno-kanalizacyjnych

Dostęp do wody jest kluczowy dla domów, mieszkań, obiektów publicznych i przemysłowych. Dlatego projekt i montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej powinien zostać wykonany przez profesjonalistów, dbających o każdy detal. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Błędy popełnione już na samym początku mogą się wiązać z późniejszymi kosztownymi i problematycznymi przeróbkami.

Częste błędy

Błędy, które są popełniane podczas wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych wiążą się czasem z niedbałością, czasem brakiem wiedzy. I choć należyte wywiązanie się z powierzonego zadania jest obowiązkiem hydraulika, warto wiedzieć, jakie problemy można napotkać i odpowiednio wcześnie im zaradzić.

  • Nieodpowiednie ułożenie rur kanalizacyjnych. Przecieki lub zatykanie się mogą być wynikiem nieodpowiedniego ułożenia rur kanalizacyjnych. Powinny być one ułożone z 2-3% spadkiem, z minimalną liczbą załamań, z łagodnie zagiętymi kolanami.
  • Projekt instalacji niedobrany do przewidywanych potrzeb lub brak projektu. Aby instalacja spełniała swoje zadanie, musi być zaprojektowana w taki sposób, aby uwzględniała planowane zapotrzebowanie na wodę. Jeśli tak nie jest, to w przyszłości podczas korzystania z budynku może dochodzić do spadku ciśnienia. Z kolei wykonanie instalacji „na oko”, bez projektu może zakończyć się kompletnym chaosem instalacyjnym i nieprzewidzianymi problemami w przyszłości.
  • Niewystarczające zabezpieczenie. W trakcie prac budowlanych instalacja wymaga należytego zabezpieczenia, aby nie przedostał się do niej piasek i inne elementy mogące ją zanieczyścić, zanim jeszcze zostanie użyta. W przypadku braku zabezpieczenia rur mogą zostać one zanieczyszczone i szybko będą kwalifikować się do wymiany.
  • Nieprzystosowanie instalacji do ewentualnych napraw. Każda instalacja, nawet ta, która została prawidłowo zaprojektowana i wykonana, może czasem ulec awarii. Aby sprawnie zaradzić takim sytuacjom, należy zainstalować rewizje. Dzięki nim będzie można oczyścić rury bez konieczności demontażu instalacji.

Komu warto zlecić projekt i montaż?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane instalacje wodno-kanalizacyjne nie sprawiają żadnych problemów nawet podczas wieloletniej eksploatacji budynku. Dlatego to zadanie należy przekazać w dobre ręce, np. do firmy Hydro San Gaz Sławomir Gołębniak z miejscowości Osiek (województwo wielkopolskie). Firma działa na rynku od 2008 roku, co pozwoliło na zdobycie dużego doświadczenia i szerokiego grona zadowolonych klientów. Oferta Hydro San Gaz obejmuje również: inne usługi hydrauliczne, montaż centralnego ogrzewania i jego naprawa, instalacja centralnego odkurzacza, montaż i serwis kotłów gazowych, projektowanie, sprzedaż, serwis pomp ciepła.

Opracowanie:

Podziel się