Materiał Partnera Kominek z płaszczem wodnym – zasady działania i instalacja

Kominek z płaszczem wodnym – zasady działania i instalacja

Kominek z wymiennikiem ciepła to nie tylko funkcjonalny dodatek do mieszkania, pozwalający zredukować koszty zakupu gazu lub oleju opałowego, ale też unikatowa dekoracja salonu nadająca wnętrzu przytulną atmosferę. Sprawdź, jak wybrać najlepszy kominek z płaszczem wodnym i czym wyróżnia się ten typ ogrzewania.

Kominek z płaszczem wodnym – czym się wyróżnia?

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym są bardzo podobne do tradycyjnych wkładów kominkowych, a jedyna różnica dotyczy sposobu ogrzewania. Kominki nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, tylko wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Ich działanie jest zatem analogiczne do sposobu pracy pieca. Co więcej, kominki z płaszczem wodnym mogą grzać także ciepłą wodę użytkową.

Koszty eksploatacji – ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym

Instalacja kominka z płaszczem wodnym to sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Korzystając z usług sprawdzonej firmy zajmującej się projektowaniem, montażem i serwisem kominków, takie jak Mas-Kominki Krzysztof Sobczyk, można dobrać kominek o zoptymalizowanej mocy, który stanie się niezależnym źródłem ciepła. To bardzo ekonomiczny sposób ogrzewania domu – wszak drewno jest stosunkowo tanim i ogólnodostępnym materiałem opałowym. Dobrej jakości kominki z płaszczem wodnym potrafią ogrzać powierzchnię do 250-300 metrów kwadratowych.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Obsługa kominka wodnego nie jest czasochłonna ani wymagająca – paliwo uzupełniane jest średnio co kilka – kilkanaście godzin. Jedynym powodem, dla którego kominek nie stanowi podstawowego źródła ciepła jest możliwość zamarznięcia elektroniki i instalacji w przypadku dłuższego wyjazdu. Dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznej wskazane jest współdziałanie kominka z innymi źródłami ciepła, np. kotłem gazowym lub elektrycznym.

Dobrym sposobem na wydłużenie czasu pracy kominka jest zakupienie modelu z automatyką sterującą, która umożliwi zdalne uzupełnianie paliwa.

Instalacja kominków z płaszczem wodnym

Nowoczesne kominki są projektowane w taki sposób, aby wszystkie elementy zostały estetycznie obudowane lub umieszczone w pomieszczeniach gospodarczych. Aby uniknąć problemów instalacyjnych, warto podjąć decyzję o montażu w momencie budowania domu, a najlepiej w trakcie projektowania. Aby praca kominka przebiegała prawidłowo i bezpiecznie, należy stosować się do ścisłych wytycznych instalacyjnych, które nie różnią się zasadniczo od wymogów dotyczących tradycyjnego wkładu.

Opracowanie:

Mas-Kominki Krzysztof Sobczyk

Legionowo , Jagiellońska 22

Podziel się