Artykuł sponsorowany W jakim piecu można palić węglem groszkiem?

W jakim piecu można palić węglem groszkiem?

Węgiel, ekogroszek to opał, dzięki któremu uzyskujemy komfort cieplny za stosunkowo niską cenę. Rynek nowoczesnych urządzeń grzewczych rozwija się obecnie bardzo prężnie. Warto pamiętać, że wysoka sprawność pieca jest zależna od jakości węgla, jakim palimy. Co wybrać i do jekiego pieca - ekogroszek, czy węgiel? Czym różnią się od siebie nowoczesne piece na węgiel i te na ekogroszek?

Węgiel - tanie ogrzewanie

Powszechnie uważa się, że węgiel to sposób na tanie ogrzewanie. Koszty ogrzewania zależne są jednak nie tylko od wartości energetycznej węgla, ale i od rodzaju i sprawności grzewczej instalacji. Nowoczesne piece węglowe, które są automatyczne, mogą osiągać sprawność bliską 90%. Musimy jednak wybierać dobry węgiel, który ma odpowiednie parametry grzewcze. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie wysokiej sprawności wytwarzania ciepła przez piec. Wartość energetyczna węgla nazywana jest także wartością opałową. Zależy ona od kopalni, z której węgiel jest wydobywany oraz od sortymentu. Sortyment to wielkość ziaren, im są mniejsze, tym wartość opałowa jest niższa. Obecnie produkuje się bardzo wiele rodzajów pieców węglowych, dlatego kupując węgiel, należy zwrócić uwagę na wskazówki producenta pieca. Zawarte są one w dokumentacji technicznej urządzenia. Powinny się tam znaleźć informacje na temat rodzaju i parametrów jakościowych paliwa. Kiedy kupujemy węgiel, zwracamy uwagę nie tylko na nazwę - to, że producent określi swój produkt jako ekogroszek, nie zawsze sprawdza się w rzeczywistości. Groszkiem bowiem możemy nazwać po prostu drobniutkie kawałki węgla.

Ekogroszek

Węgiel dzielimy na kilka typów, sortymentów, klas i gatunków. Typ węgla określa zawartość części lotnych, zdolność spiekania oraz ciepło spalania. W kotłach w domach jednorodzinnych stosuje się zwykle węgiel typu 31-33. Klasa zależy od wartości opałowej węgla oraz od zawartości popiołu. Gatunek węgla bierze pod uwagę jego klasę i sortyment. Im niższa klasa węgla, tym gorszy jest to gatunek. Sortyment natomiast to po prostu wielkość uziarnienia, jak już wspomnieliśmy. Grube kawałki węgla nazywa się kęsami lub kostkami, ziarna mają wówczas więcej niż 25 mm. Groszek to ziarna o wielkości od 8-31,5 mm. Dobre mieszanki powinny zawierać ziarna większe i mniejsze. Węgiel typu groszek, zwłaszcza ekogroszek, powinien mieć niską zawartość siarki i popiołu. Elementy kotła i komina nie korodują wówczas tak szybko, ponieważ nie wytwarza się dwutlenek siarki, który reaguje z parą wodną. Piece przeznaczone do groszku węglowego powinny mieć w dokumentacji technicznej wskazanie, że należy używać tego typu opału - dowiadujemy się w firmie Twój Opał z Mrozowa. Wyglądają różnie, różnią się także wielkością i wydajnością. Szukając pieca tego typu, należy po prostu dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas