Materiał Partnera W jaki sposób działa ogrzewanie kominkowe?

W jaki sposób działa ogrzewanie kominkowe?

W nowoczesnym budownictwie rodzinnym coraz częściej spotykamy się z pomieszczeniami wyposażonymi w kominki. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że kominek jest nie tylko piękną dekoracją, ale też skutecznym i niedrogim sposobem na dogrzewanie domu. Choć ogrzewanie kominkowe nie występuje w charakterze głównego źródła ciepła w budynku, może znacznie podnieść komfort życia i obniżyć koszty eksploatacyjne.

Piękny i praktyczny kominek

Kominek w salonie może stać się centrum domowego życia. Do spotkań wokół niego zachęca nie tylko ciepło, ale też przyjemne światło płomieni ze spalanego drewna. Budowane współcześnie kominki można wyposażyć w system dystrybucji ciepła, dzięki któremu ogrzejemy również inne pomieszczenia.

System dystrybucji gorącego powietrza (DGP), nazywany także potocznie ogrzewaniem kominkowym, to doskonały sposób na dogrzewanie domu w ekonomiczny i ekologiczny sposób. Jego obsługa jest bardzo łatwa i nie wymaga uruchamiania całego systemu centralnego ogrzewania, toteż sprawdza się szczególnie podczas pierwszych jesiennych przymrozków, a także w chłodniejsze wieczory wiosenne.

Jak działa ogrzewanie kominkowe?

Mechanizm działania systemu ogrzewania kominkowego jest bardzo prosty i polega na rozprowadzaniu ciepła z paleniska przez specjalny system kanałów do pozostałych pomieszczeń w domu. Na czym dokładnie polega cały ten proces?

Płonący w palenisku ogień rozgrzewa wkład kominkowy, który następnie przekazuje energię cieplną do otaczającego go powietrza. Gorące powietrze odprowadzane jest przez kanał nawiewny, szczelinę znajdująca się między obudową i wkładem, a także poprzez kratki w kapie kominka do układu przewodów dystrybucyjnych, poprzez które trafia do innych wnętrz.

Drugim źródłem ciepła jest rura odprowadzająca spaliny z kominka. Warto zauważyć, że dopalanie się gazów emitowanych w efekcie spalania drewna, może nagrzewać rurę spalinową do temperatury 700oC. Dlatego również powietrze znajdujące się wokół niej jest wychwytywane przez system i odprowadzane do ogrzewanych wnętrz.

Kominek, czyli serce systemu DGP

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym elementem systemu DGP jest kominek. Właśnie dlatego firma YogiCo stara się dostarczać swoim klientom wyłącznie rozwiązania grzewcze najwyższej jakości, o konstrukcji zapewniającej maksymalny odzysk ciepła, trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

Podczas instalacji kominka z systemem DGP szczególną wagę należy przyłożyć do prawidłowego wykonania trójkomorowej kapy. Pierwsza komora umieszczona jest pod metalowym dystrybutorem, z którego pobierane jest gorące powietrze. Od niej odchodzą rury, pełniące rolę zaworu bezpieczeństwa na wypadek odłączenia aparatu nawiewnego.

W drugiej komorze powietrze nagrzewane jest z dwóch stron: za pomocą ciepła emitowanego przez dystrybutor i rurę spalinową. Natomiast trzecia komora służy odizolowaniu stropu od rozgrzanej kapy kominka.

Podziel się