Artykuł sponsorowany Klapy dymowe w systemach oddymiania

Klapy dymowe w systemach oddymiania

W dzisiejszych czasach, dzięki innowacyjnym technologiom i systemom, masz możliwość zwiększenia ochrony podczas kontaktu z ogniem. Mowa w tym przypadku o zabezpieczeniu przed toksycznymi gazami i oparami, które ulatniają się w trakcie pożaru. Aby śmiercionośny dym nie gromadził się w pomieszczeniach, konieczne są klapy dymowe, które wyprowadzą opary na zewnątrz obiektu. Dlaczego i gdzie warto zamontować takie elementy? Jakie jeszcze pełnią funkcje?

Klapy dymowe – jak działają w systemach oddymiania?

Dzięki systemowi oddymiania, w którego w skład wchodzą klapy dymowe, drogi ewakuacyjne są narażone na zadymienie w minimalnym. Pozwala to na sprawne i pomyślne przeprowadzenie akcji ratowniczej oraz ewakuacyjnej. Klapy dymowe mają też wpływ na redukcję bardzo wysokiej temperatury, zabezpieczając przy tym konstrukcję budynku. To właśnie one są jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie zaczadzenia się. Jest to niezwykle ważne nie tylko w miejscach pracy, ale w każdym obiekcie publicznym. 

Klapy dymowe – co warto o nich wiedzieć?

Montaż klapy dymowej sam w sobie jest szybki i prosty. W dodatku są one niezwykle łatwe w obsłudze. Wiąże się to z korzystaniem z systemu napędowo-sterującego, który umożliwia otwieranie i zamykanie ruchomych segmentów klapy.

Klapy dymowe są popularne zwłaszcza w budownictwie przemysłowym i wielorodzinnym. Klienci wybierają tego typu rozwiązanie ze względu na rozsądne koszty inwestycyjne, a także oszczędność miejsca. Klapy produkowane są w wielu wariantach, co daje możliwość dopasowania ich do różnego rodzaju powierzchni dachowych. Mogą być płaskie, skośne, a także nierównomierne. Specjalista z Firma „GULAJSKI” Rafał Gulajski podkreśla, że klapy mogą też występować przykładowo w wersji:

  • jednoskrzydłowej,
  • dwuskrzydłowej,
  • punktowej,
  • z funkcją włazu dachowego,
  • ze spojlerami,
  • ze sterowaniem pneumatycznym,
  • ze sterowaniem elektrycznym.

Poza zapewnianiem bezpieczeństwa, klapy dymowe służą także do doświetlania i wentylacji pomieszczeń, w których są zamontowane. Odpowiednia konfiguracja tych elementów pozwoli im skutecznie spełnić również funkcje klimatyzacyjne.

To, na zastosowanie jakiego konkretnego napędu klapy dymowej zdecyduje się projektant, zależy od przeznaczenia budynku. Mechanizmy elektryczne wybiera się głównie w budynkach publicznych oraz na klatkach schodowych. Mechanizmy pneumatyczne, stosowane są w halach produkcyjnych i magazynowych, a także w pokaźnych obiektach handlowych.

Pamiętaj, że warto wcześniej zapoznać się z parametrami technicznymi wybranej klapy dymowej w systemie oddymiania. Jest to ważne ze względu na późniejszą pracę i efektywność tego typu zabezpieczenia. Wybierając produkt tego rodzaju, troszczysz się przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób przebywających w budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas