Materiał Partnera Kiedy warto zlecić geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą?

Kiedy warto zlecić geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą?

Budowa domu to ogrom stresu - ciężkie do przewidzenia zdarzenia, duże wydatki oraz opóźnienia. Sam etap przygotowania dokumentacji, która zezwoli na budowę, jest już często stresujący. Kiedy budowa się kończy, często wyobrażamy już sobie mieszkanie w nowym domu. Jedną z ostatnich formalności, jakie należy dopełnić, jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza - dzięki niej możemy uzyskać zgodę urzędu na zamieszkanie budynku.

Czym jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Jest to nieodłączny element każdej budowy. Ma na celu naniesienie na mapę wszystkich elementów, które zostały wybudowane. Stanowi to podstawę do uzyskania pozwolenia na użytkowanie danego budynku. Inwentaryzację taką należy zlecić firmie geodezyjnej, która posiada odpowiednie uprawnienia. Dobrze jest postawić na przedsiębiorstwo, które ma za sobą dużo zrealizowanych projektów tego typu. W Warszawie i okolicach dobrym wyborem będzie Askro Sebastian Skrobisz - firma, która oferuje kompleksowe usługi geodezyjne. Używają wysokiej klasy sprzętu i zatrudniają jedynie doświadczonych specjalistów, którzy znają się na swojej pracy. Z nimi nie musimy martwić się o żadne formalności.

Warto wiedzieć, że taka inwentaryzacja powinna składać się z rysunku naniesionego na mapę. Nie powinno w niej zabraknąć informacji dotyczących:

  • położenia budynku i jego kształtu;
  • przyłączy, które zostały wykonane;
  • ogrodzeń, furtek i bram;
  • miejsc parkingowych;
  • powierzchni utwardzonych;
  • tarasów.

W zakres powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej wchodzi także inwentaryzacja obiektów liniowych, czyli przyłączy elektroenergetycznych, gazowych i kanalizacyjnych, których przebieg ustalono przed ich budową. 

Kiedy warto zlecić inwentaryzację?

Wykonanie pomiarów geodezyjnych można zlecić tuż przed końcem budowy. Wówczas doświadczony geodeta może na bieżąco uzupełniać wszystkie dokumenty o stosowne informacje. Dzięki temu możemy zdecydowanie skrócić oczekiwanie na pozwolenie użytkowania budynku. Dobrym pomysłem jest także współpraca z geodetą od samego początku stawiania budynku. Geodezyjna obsługa inwestycji sprawi, że nie trzeba będzie się martwić o żadne formalności - eksperci zadbają o to za nas.

Warto wiedzieć, że do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu należy złożyć, oprócz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej także między innymi dziennik budowy, protokoły badań oraz sprawdzeń, potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy, kopie świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Jak widać formalności jest bardzo dużo, jednak na szczęście istnieją fachowcy, którzy mogą nam w tym pomóc.

Opracowanie:

Askro Sebastian Skrobisz

Warszawa , Świerszcza 72

Podziel się