Artykuł sponsorowany Podział działki przez geodetę

Podział działki przez geodetę

Czasami wielkość działki nie jest zadowalająca lub planujemy sprzedaż jej części, więc konieczne jest dokonanie podziału działki. W takiej sytuacji wiele osób, nie wie do końca, do kogo się zgłosić i jakie procedury obowiązują. Podziału działki dokonuje geodeta, zobacz, jak wyglądają formalności związane z dokonaniem podziałku działki.

 

Kto może wnioskować o podział działki?

Jak mówi nam geodeta z firmy Geoperfekt Usługi Geodezyjne Arkadiusz Mikołajczak, wnioskować o podział działki może właściciel działki, ale nie tylko. Osobami, które mogą taki wniosek złożyć, są także współwłaściciele działki albo osoba, która jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Taka osoba musi złożyć wniosek pobrany z urzędu gminy lub urzędu miasta, do tego potrzebny jest wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który dotyczy danego obszaru.

W wypisie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego znajdują się informacje dotyczące tego, na jakim terenie będzie możliwe wybudowanie budynków mieszkalnych, gospodarczych czy innych budynków. W planie uwzględnione są także plany dotyczące inwestycji leśnych czy rolnych. Nie każda miejscowość dysponuje takim planem, w takiej sytuacji należy posiadać zaświadczenie z gminy lub urzędu o braku takiego planu. Na podstawie tych dokumentów sporządza się wstępny projekt podziału działki, który następnie składa się w urzędzie. Do wniosku dołączyć trzeba kopię dokumentu, która potwierdza tytuł prawny do nieruchomości, wypis z katastru i wypis z ewidencji gruntów, a także mapę ewidencyjną. Po złożeniu wniosków należy poczekać na wydanie opinii.

Zadania geodety w podziale działki

Kiedy opinia dotycząca podziału działki będzie pozytywna, to czas na zlecenie prac geodezyjnych, czyli fizycznego podziału działki. W oparciu o dokumentację dzieli on działkę. Jak taki podział wygląda w praktyce? Geodeta umawia się z zainteresowanymi osobami na pojawienie się na miejscu, a następnie wykonuje wszystkie pomiary, które potrzebne są do wykonania podziału. W trakcie pomiarów przede  wszystkim ustala, gdzie przebiegają granice działki, wytycza punkty graniczne nowej działki i oznacza je, zazwyczaj przy pomocy drewnianych palików, które wbija w ziemię. Następnie musi pokazać obowiązujące, nowe granice zainteresowanym - w praktyce są to zazwyczaj właściciele posesji oraz właścicieli sąsiednich działek.

Wydzielenie granic kończy się wyrażeniem zgody zainteresowanych na taki przebieg nieruchomości, a następnie geodeta zajmuje się przygotowaniem dokumentacji podziału.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas