Artykuł sponsorowany Zadania geodety przy budowie dróg

Zadania geodety przy budowie dróg

Budowa drogi jest inwestycją, podczas której konieczne jest przygotowanie dokładnego planu budowy, ale też uzyskanie niezbędnych dokumentów uprawniających do wykonywania dalszych prac budowlanych. Ważne jest też przeprowadzenie pewnych pomiarów geodezyjnych, które zapewniają kontrolę nad budową. Poniżej sprawdzamy, jakie są główne zadania geodety przy budowie dróg. Zachęcamy do lektury.

Tworzenie map projektowych i przygotowywanie niezbędnej dokumentacji

Każda inwestycja budowlana, w tym także budowa dróg, wymaga profesjonalnej obsługi geodezyjnej. Oznacza to, że geodeta zapewnia kompleksową pomoc na dym etapie budowy dróg. Jednym z etapów budowy jest uzyskanie pozwolenia na budowę i dopełnienie niezbędnych formalności. W tym celu geodeta wykonuje mapę do celów projektowych będącą podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę drogi. Zawiera ona informacje, takie jak:

  • odwzorowanie obszaru inwestycyjnego,
  • odwzorowanie terenu otaczającego obszar objęty inwestycją budowlaną,
  • oznaczenia osi dróg i linii zabudowy,
  • sieci uzbrojenia terenu,
  • usytuowanie zieleni wysokiej,
  • usytuowanie innych obiektów.

Po wykonaniu mapy do celów projektowych drogi możliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jedną z firm, która oferuje kompleksowe usługi geodezyjne przy budowie dróg, jest firma Master Geo. Zajmuje się one wykonywaniem map projektowych, oferuje obsługę firm budowlanych, czy też pomiary geodezyjne z drona.

Pomiary wykonywane przez geodetów

Podczas budowy dróg konieczne jest też wykonywanie pewnych pomiarów geodezyjnych, które zapewniają kontrolę nad budową. Niekiedy konieczne jest też wykonanie pomiarów geodezyjnych z drona, które umożliwiają sporządzenie ortofotomap, czyli zdjęć lotniczych budowanej drogi z niskiego pułapu. Dzięki pomiarom z drona możliwe jest też zdalne prowadzenie analizy przebiegu granic nowo powstałej drogi.

Podczas budowy dróg geodeci zajmują się też wykonywaniem geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Jej celem jest sprawdzenie stanu faktycznego z wielkościami i sytuacją umieszczoną na planie budowlanym drogi. Ponadto niezbędne jest też wykonanie tyczenia wysokościowego szczegółów i elementów zespołów konstrukcyjnych i technicznych.

Po zakończeniu budowy drogi geodeci mają też obowiązek sporządzenia dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Powinna ona zawierać sprawozdanie techniczne i protokół końcowej kontroli technicznej z wykonywanych prac budowlanych. Dodatkowo geodeci muszą zamieścić opisy topograficzne oraz wykazy współrzędnych punktów osnowy realizacyjnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas