Artykuł sponsorowany Kiedy do rozbiórki wystarczy jedynie zgłoszenie, a kiedy potrzebny będzie projekt?

Kiedy do rozbiórki wystarczy jedynie zgłoszenie, a kiedy potrzebny będzie projekt?

Praca architekta zwykle kojarzona jest z projektowaniem obiektów użytkowych, mieszkalnych, czy gospodarczych. Tymczasem biura usług technicznych nierzadko świadczą szereg dodatkowych usług poza projektowaniem architektury, konstrukcji, instalacji, przyłączy i zagospodarowania terenu. Jest to pomoc z obszaru utrzymania obiektów budowlanych, nadzoru nad budową, ale też sporządzaniem dokumentów rozbiórkowych obiektów. Kiedy potrzebne jest przy demontażu budynku zgłoszenie, a kiedy projekt rozbiórki?

Rozbiórka obiektu a prawo

Nie każdą konstrukcję budowlaną można rozebrać ot, tak — w dowolnym momencie. W świetle obowiązujących przepisów w niektórych określonych prawem przypadkach potrzebne jest pozwolenie na demontaż, a czasem złożyć projekt rozbiórki. Dokument ten musi być sporządzony przez określonych specjalistów, np. architekta z Inżynieris Biuro Usług Technicznych Tomasz Łuczak. Niestety sprawa nie jest jednoznacznie opisana w prawie budowlanym dlatego często w zależności od miejsca załatwiania spraw, wymagania i wskazania co do prawidłowości przeprowadzenia prac rozbiórkowych mogą być różne.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe przepisy dodatkowe, jak np. orzecznictwa sądów w omawianej kwestii można doszukać się stałych, że sporządzenie dokumentacji rozbiórkowej zależne jest od lokalizacji budynku, jego gabarytów, rodzaju konstrukcji czy też zapewnienia bezpieczeństwa okolicznych ludzi i mienia. Dlatego do architekta należy udać się każdorazowo, gdy rozbierany obiekt ma ścianę wspólną z drugim, ma wysokość kilku kondygnacji, posiada skomplikowany szkielet nośny.

Kiedy nie jest potrzebny projekt rozbiórki?

W przypadku konstrukcji budowlanych, na których budowę nie było potrzebne są pozwolenia budowlane, nie wymagają dokumentów rozbiórkowych. Podobnie jeśli budynki demontowane nie są zabytkami, bądź nie wymagają przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych. Lista obiektów zwolnionych z wszelkich zezwoleń opisana została w art. 29 i 30 prawa budowlanego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas